Enea zwycięska, Stal nie do powstrzymania, a Biofarm myśli już tylko o brązie MP do lat 20

Daria Marciniak zdobyła dla Enei AZS 12 punktów
Daria Marciniak zdobyła dla Enei AZS 12 punktów Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Ze zmiennym szczęściem grały nasze drużyny koszykarskie w rozgrywkach ligowych i w turnieju finałowym MP do lat 20. Zwycięstwo odniosły poznańskie akademiczki, a szósty mecz z rzędu wygrali zawodnicy BM Slam Stali. Nie powiodło się natomiast w I lidze koszykarzom Jamalex Polonii Leszno i Biofarmowi Basket Junior Poznań w półfinale MP do lat 20.

Zacięty, pełen zwrotów akcji oraz stojący na wysokim poziomie był pierwszy mecz półfinałowy mistrzostw Polski U20, w którym zmierzyły się Biofarm Basket Junior i WKK Wrocław. To było spotkanie kosz za kosz, w którym żadna z drużyn nie potrafiła zbudować większej niż ośmiopunktowej przewagi.

Właśnie o tyle punktów więcej w połowie drugiej kwarty mieli koszykarze Biofarmu Basket Junior, ale tę różnicę bardzo szybko zniwelowali gracze z Dolnego Śląska. W 38. minucie po celnej trójce będącego w ostatnich tygodniach w bardzo dobrej dyspozycji Szymona Ryżka był remis 78:78.

Wówczas dwie niezwykle istotne akcje przeprowadził Dominik Rutkowski. Najpierw po śmiałym wejściu pod kosz trafił z faulem, a następnie wymusił przewinienie, po którym trafił jeden rzut wolny. Za sprawą akcji Rutkowskiego oraz punktu skutecznego przez cały mecz Kamila Fiedukiewicza WKK prowadziło 83:78, a do końca zawodów pozostało 71 sekund.

Biofarm Basket Junior próbowali poderwać Mikołaj Kurpisz (29 pkt w całym meczu) oraz Ryżek, ale poznaniakom zabrakło już czasu. Do tego skuteczni na linii rzutów wolnych (4/4) byli w samej końcówce Jakub Kobel i Patryk Wilk.

Oba zespoły wykonywały podobną liczbę rzutów z gry zarówno z dystansu jak i spod kosza. Nieznacznie skuteczniejsi w rzutach za dwa punkty byli wrocławianie, którzy mieli też więcej zbiórek na atakowanej tablicy. Spora w tym zasługa 18-letniego środkowego Michała Jodłowskiego (4 pkt i 13 zbiórek, w tym 5 w ataku). Ostatecznie WKK wygrał 89:84.

Z kolei w I lidze koszykarek Enea AZS Poznań pokonała UKS Basket Aleksandrów Łódzki 67:54 (najwięcej punktów dla akademiczek - Kinga Woźniak 18, Kinga Banach i Daria Marciniak po 12). Natomiast na zapleczu męskiej ekstraklasy porażki na własnym parkiecie doznał beniaminek z Leszna. Polonia przegrała ze Spójnią Stargard 65:68 (najwięcej punktów dla Polonii - Maciej Rostalski 17).

Wreszcie po niesamowitym pościgu kolejne punkty do swojego dorobku dopisali ostrowianie. Podopieczni Emila Rajkovica pokonali we własnej hali King Szczecin 74:69 (najwięcej punktów dla Stalówki - Aaron Johnson 18 oraz Shawn King i Christo Nikołow po 12).