Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spada liczba transplantacji w Polsce! Szpital Wojewódzki w Poznaniu podpisał pakt z innymi. Chcą poprawić sytuację transplantologii

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
„Pakt dla Transplantologii”, który podpisali m.in. dyrektorzy szpitali z Poznania i Wielkopolski, ale również przedstawiciele miasta, zarządu województwa, czy przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.Przejdź dalej -->
„Pakt dla Transplantologii”, który podpisali m.in. dyrektorzy szpitali z Poznania i Wielkopolski, ale również przedstawiciele miasta, zarządu województwa, czy przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.Przejdź dalej -->Adam Jastrzębowski
Spada liczba transplantacji w Polsce. Sytuacja jest zatrważająca, a co więcej, w Wielkopolsce szacuje się, że jest gorsza niż w skali całego kraju. Szpital Wojewódzki w Poznaniu, który w tym roku obchodzi 30-lecie transplantologii w środę podpisał z innymi placówkami medycznymi specjalny pakt, którego celem jest poprawa sytuacji przeszczepów narządów.

Spada liczba transplantacji w Polsce!

Obraz polskiej transplantologii nie jest zadowalający. Okres pandemii koronawirusa spowodował spadek liczby przeszczepów. Choć od ubiegłego roku liczby te nieco wzrosły, to wciąż nie jesteśmy w stanie osiągnąć stanu sprzed pandemii.

Z tego powodu przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu i samorządu województwa wielkopolskiego w środę zorganizowali konferencję naukową, której celem była dyskusja na temat wyzwań i możliwości transplantologii.

Ile przeszczepów wykonano w 2023 roku w Polsce? Sprawdź w galerii:

Konferencja była również zwieńczeniem 30-letniej działalności transplantologicznej na terenie Szpitala Wojewódzkiego. Pierwszą nerkę w placówce przeszczepiono bowiem 4 stycznia 1994 roku. Od tego czasu w szpitalu wykonano 2 933 transplantacje tego narządu.

Pakt dla transplantologii

Co więcej, w trakcie jej trwania podpisany został też „Pakt dla Transplantologii”, który podpisali m.in. dyrektorzy szpitali z Poznania i Wielkopolski, ale również przedstawiciele miasta, zarządu województwa, przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego czy Fundacji im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku”.

Inicjatywa Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu ma na celu zrzeszenie instytucji zaangażowanych w propagowanie dawstwa organów w Wielkopolsce a ich zadaniem będzie propagowanie idei transplantologii, wymiana wiedzy i doświadczeń oraz wspólne przygotowywania działań i spotkań.

Przeszczepy w Polsce - jak wygląda sytuacja?

Jak wskazują dane, które zostały przedstawione podczas konferencji, w 2023 roku na liście oczekujących na przeszczep było 1 939 pacjentów. Aż 1 193 z nich czekało na przeszczep nerki, z kolei 415 osób czekało na serce. 161 pacjentów potrzebowało przeszczepu wątroby, a 133 - płuca. Ponadto 37 chorych potrzebowało nowych nerki i trzustki.

W 2023 roku w Polsce pobrano 2 021 narządów od dawców zmarłych i przeszczepiono 1 805 z nich. Najwięcej wykonano transplantacji nerek - 977. Dalej były wątroby - 523, serca - 178, płuca - 98 i nerki z trzustkami - 24.

W Poznaniu działa kilka ośrodków zajmujących się przeszczepami. Szpital Wojewódzki od 30 lat przeszczepia nerki, od 11 lat działa też drugi ośrodek przeszczepiania nerek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Od 2010 roku w stolicy Wielkopolski przeszczepiane są serca, a od 2014 roku - płuca.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski