Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sms-owe ostrzeżenia: Nie byłeś w systemie, to... na razie się nie zarejestrujesz

SAGA
Osoby, które już są w systemie sms-owym muszą potwierdzić chęć odbierania ostrzeżeń. Ci, którzy chcieliby się zarejestrować – muszą czekać.
Osoby, które już są w systemie sms-owym muszą potwierdzić chęć odbierania ostrzeżeń. Ci, którzy chcieliby się zarejestrować – muszą czekać. Fot. Paweł Sosnowski/polskapresse
Osoby, które już są w systemie sms-owym muszą potwierdzić chęć odbierania ostrzeżeń. Ci, którzy chcieliby się zarejestrować – muszą czekać.

Miasto zmienia operatora systemów sms – dotyczy to nie tylko komunikatów o ostrzeżeniach, ale także innych (np. informacje o możliwości odbioru prawa jazdy, czy potwierdzenie umówionego spotkania).

– Dzięki temu jest taniej, a dla mieszkańców nic się nie zmienia - mówi Wojciech Pelc, kierownik oddziału serwisów informacyjnych w Wydziale Organizacyjnym Urzędu Miasta Poznania.

Zmienia się jednak to, że przed styczniem tego roku osoby, które chciały zarejestrować się do systemu sms-owego ostrzegania o zagrożeniach mogły to zrobić w każdej chwili. Wystarczyło wysłać pod wskazany numer kod swojego osiedla. Gdyby teraz ktoś zdecydował się na tę usługę – skorzystać z niej nie może. Choć zmiana operatora nastąpiła 1 stycznia miasto do tej pory nie ujawniło „niezarejestrowanym” nowych kodów osiedli.

– Opublikujemy je w przyszłym tygodniu. Wtedy także podamy instrukcję rejestrowania się, także przez internet – mówi Wojciech Pelc.

Od 2012 roku w systemie ostrzegania o zagrożeniach zarejestrowało się prawie 11,5 tys. poznaniaków. Na ich numery wysłano już prośbę o ponowną rejestrację. Mieszkańców korzystających z usługi zaniepokoiło, że sms aktywujący kosztuje,a nie ma informacji, czy dalsze komunikaty będą płatne, czy nie.

– Nie będą płatne, jak do tej pory. Zmianę operatora traktujemy jako swoistą weryfikację użytkowników. Niektórzy zarejestrowani mogli zmienić numer telefonu i nasze komunikaty trafiają w próżnię – tłumaczy Michał Szymański z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Poznania. Ten wydział wysłał w zeszłym roku ok. 15 ostrzeżeń, np. o wichurach.

Liczba sms-ów to kolejny – zdaniem części poznaniaków – mankament systemu. Wskazują oni, że w niektórych gminach sms-em docierają informacje o utrudnieniach na drogach, wypadkach, a nawet zapowiedzi imprez kulturalnych.

– W Poznaniu takich imprez jest za dużo – WojciechPelc rozwiewa nadzieje na takie informacje sms-owe z miasta. Ale nie wyklucza, że w przyszłości system będzie można rozbudować o poważniejsze utrudnienia komunikacyjne.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski