Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skażona Odra. Co na ten temat mówi rzecznik niemieckiego departamentu?

Wojciech Wybranowski
Wojciech Wybranowski
- Wydaje się, że rtęć nie jest przyczyną śmiertelności ryb – podtrzymuje Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii w oświadczeniu przesłanym „Głosowi Wielkopolskiemu”.
- Wydaje się, że rtęć nie jest przyczyną śmiertelności ryb – podtrzymuje Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii w oświadczeniu przesłanym „Głosowi Wielkopolskiemu”. Jaroslaw Jakubczak/materiał ilustracyjny
– Wydaje się, że rtęć nie jest przyczyną śmiertelności ryb – podtrzymuje Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii w oświadczeniu przesłanym „Głosowi Wielkopolskiemu”.

– Wydaje się, że rtęć nie jest przyczyną śmiertelności ryb

– podtrzymuje Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii w oświadczeniu przesłanym „Głosowi Wielkopolskiemu”.

Jak poinformowała nas Frauke Zelt, rzecznik niemieckiego departamentu – 29 sierpnia ma odbyć się specjalne spotkanie Polsko-Niemieckiej Rady ds. Środowiska poświęcone katastrofie ekologicznej na Odrze. Tymczasem trwają badania próbek wody i ryb, mające pomóc w ustalenia przyczyn katastrofy.

Obecnie nie wiadomo, co dokładnie spowodowało śnięcie ryb w Polsce i Niemczech. Badania próbek wody i ryb w Brandenburgii, przy wsparciu władz federalnych, nadal trwają. Wydaje się, że rtęć nie jest przyczyną śmiertelności ryb. Bardziej szczegółowe wyniki testów będą dostępne na początku przyszłego tygodnia. Katastrofa ekologiczna znajdzie się na agendzie Polsko-Niemieckiej Rady ds. Środowiska 29 sierpnia 2022 r. Odra jest obecnie mocno zniszczonym ekosystemem. Skala szkód nie jest jeszcze jasna

– czytamy w oświadczeniu, jakie w nocy wysłała do redakcji „Głosu Wielkopolskiego” Frauke Zelt, rzeczniczka Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii.

Oświadczenie wydano po sobotnim spotkaniu ministrów ds. środowiska i gospodarki wodnej Polski: Anny Moskwy, Andrzeja Adamczyka oraz federalnej minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów Steffi Lemke, ministra rolnictwa, klimatu i środowiska Kraju Związkowego Brandenburgia Axel Vogela i minister ochrony klimatu, rolnictwa, wsi i środowiska Kraju Związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego Tilla Backhausa.

Minister Anna Moskwa w trakcie spotkania przypomniała, że do tej pory żadne z tych działań nie potwierdziło obecności substancji toksycznych, jednocześnie były też prowadzone badania śniętych ryb pod kątem obecności rtęci i metali ciężkich. Badania te nie potwierdziły ani obecności rtęci, ani metali ciężkich.

Uzgodniono połączenie działań antykryzysowych we wspólnej grupie zadaniowej. Grupa ekspertów ze strony polskiej i niemieckiej powinna zapewnić ścisłą i stałą wymianę informacji w celu ustalenia przyczyn śmiertelności ryb i podjęcia niezbędnych działań

– czytamy w oświadczeniu przesłanym nam przez stronę niemiecką.

Przypomnijmy, że od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski