MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sieci handlowe nie płaciły dostawcom. Po interwencji UOKiK 400 mln zł trafiło w ręce m.in. rolników

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Rolnicy z Agrounii od dawna protestują przeciwko polityce dużych firm w stosunku do dostawców między innymi warzyw i owoców do marketów czy przetwórni
Rolnicy z Agrounii od dawna protestują przeciwko polityce dużych firm w stosunku do dostawców między innymi warzyw i owoców do marketów czy przetwórni fot. szymon starnawski / polska press
400 mln zł z tytułu zaległych faktur największe sieci handlowe zapłaciły mniejszym kontrahentom po interwencji Tomasz Chróstnego prezesa UOKiK. Po informacjach od dostawców, przede wszystkim rolników UOKiK wszczął postępowanie, by sprawdzić, czy sieci handlowe nie wykorzystują swojej przewagi wobec dostawców, zwlekając z płatnościami. To pierwsze efekty tego działania.

Po informacjach od dostawców produktów spożywczych o tym, że duże firmy wykorzystują swoją pozycję, by zwlekać z płatnościami i wymuszać dodatkowe rabaty UOKiK rozpoczął kontrole w 96 przedsiębiorstwach spożywczych i handlowych pod kątem ich relacji z mniejszymi dostawcami, a w szczególności z rolnikami.

Spóźnione faktury dla dostawaców - miliard zaległości

Spośród 96 sprawdzonych firm aż 70 miało zaległe płatności wobec dostawców, zarówno rolników, jak i mniejszych firm. Łączna kwota zaległości wyniosła ponad miliard złotych.

Sprawdź też:

Największymi dłużnikami okazały się duże sieci handlowe. Prezes UOKiK interweniował. Do tej pory dłużnicy zapłacili 15 tys. zaległych faktur.

- Po naszej interwencji w ręce rolników i dostawców trafiło ok. 400 milionów złotych zaległych płatności za ich produkty. To pokazuje, że interwencja urzędu na rynku rolno-spożywczym była potrzebna. Przekonujemy obecnie pozostałych przedsiębiorców do natychmiastowej spłaty zaległości płatniczych tak, aby uniknęli dotkliwych konsekwencji postępowania właściwego z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej – podkreśla Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Czytaj także

UOKiK nadal sprawdza, jak wygląda sytuacja. Kontrole dotyczą nie tylko płatności,ale także sposobu konstruowania umów. Są nimi obejmowane kolejne przedsiębiorstwa.

- Nasze postępowania nie skupiają się jedynie na płatnościach. Szczegółowo analizujemy obecnie zapisy w zawieranych przez tych przedsiębiorców kontraktach. Nie akceptujemy wprowadzania przez dużych graczy rynkowych warunków, które narzucają kontrahentom nieproporcjonalne i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego zasady realizacji dostaw - twierdzi Tomasz Chróstny.

Zobacz też:

W których sklepach znanych sieci zakupy są najtańsze? Oto porównanie cen koszyka z zakupami zawierającego 50 standardowych produktów kupowanych na co dzień takich jak chleb, herbata, olej, jajka, banany, jabłka, masło, płyn do mycia naczyń itp. Za każdym razem kupowano te same produkty tych samych marek. Ceny pochodzą z okresu od 22 listopada do 7 grudnia 2019 r. w sklepach następujących sieci: Aldi, Auchan, Biedronka, Carrefour, Carrefour Express, Dino, E. Leclerc, Intermarche, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Piotr i Paweł, Stokrotka, Tesco znajdujących się w Poznaniu. Zobacz, ile kosztują zakupy w poszczególnych sklepach---->

Ceny w sklepach - gdzie są najniższe? Biedronka, Lidl, Aucha...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski