Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid nie może karać za odmowę szczepienia dzieci. I musi oddać kasę

Paulina Jęczmionka
Wielu przeciwników szczepienia dzieci uważa, że szczepionka może wywołać np. autyzm.
Wielu przeciwników szczepienia dzieci uważa, że szczepionka może wywołać np. autyzm. Archwium
Sanepid nie może karać rodziców za nieszczepienie dzieci – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zdaniem sanepidu, wyrok dotyczy tylko spraw formalnych i nic nie zmienia. Ale rodzice uważają, że to może być przełom.

NSA stwierdził, że to nie inspektorzy sanepidu, jak to dotychczas miało miejsce, ale wyłącznie wojewoda może nakładać grzywny za nieszczepienie dzieci. Ten wyrok oznacza, że stacje sanitarno-epidemiologiczne będą musiały zwrócić ukaranym rodzicom pieniądze.

Przeczytaj również: Euvax-b i tripacel - szczepionki wycofane. Rodzice panikują, lekarze uspokajają

– NSA, podobnie jak wcześniej sądy wojewódzkie, wytknął błędy proceduralne – mówi Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. – To kolejne potwierdzenie, że rodzice mogą wnioskować o umorzenie sprawy i zwrot grzywny.

Justyna Socha tą drogą poszła już kilka lat temu, gdy sanepid kazał jej zapłacić po 500 zł za to, że nie szczepiła dwójki swoich dzieci. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu umorzył wtedy sprawę. Ale teraz sanepid przestrzega, że wyrok NSA nie jest tu żadnym ułatwieniem.

Zobacz także: Sąd: Nie można zmuszać do szczepień

– Jeśli rodzice zapłacili grzywnę i teraz się odwołają, zwrócimy im pieniądze. Ale to nie oznacza, że pozostaną bezkarni – mówi dr Andrzej Trybusz, szef Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu. – Bo nie szczepiąc dzieci, łamią prawo. Dlatego będziemy kierować wnioski o ukaranie do wojewody.

A, jak przyznaje sam Trybusz, rodziców odmawiających szczepień, przybywa. Ich głównym argumentem jest ryzyko powikłań. Szacuje się, że w całej Polsce chodzi o ok. 3 tys. dzieci rocznie. W Wielkopolsce od stycznia było ich ok. 700.

– To promile w stosunku do ogólnej liczby szczepionych dzieci – mówi Andrzej Trybusz. – Nie zależy nam na karaniu rodziców. Inspektorzy starają się przekonać ich, że szczepienia skutecznie zapobiegają chorobom zakaźnym, a powikłania, do tego o lekkim przebiegu, występują niezwykle rzadko. Kary nakładają w ostateczności. Od początku roku w Wielkopolsce dostało je tylko 54 rodziców. Chodziło o 100-200 zł.

Ale stowarzyszenie „STOP NOP” uważa, że rodzice, jak w wielu innych krajach, powinni sami decydować, czy szczepić dzieci. Liczą, że sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny. Ich zdaniem, przymus szczepienia jest niezgodny z konstytucją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski