MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sąd Okręgowy przenosi się na ul. Hejmowskiego. Zobacz nowy budynek [ZDJĘCIA]

Barbara Sadłowska
Sąd Okręgowy przenosi się na ul. Hejmowskiego. Zobacz nowy budynek [ZDJĘCIA]
Sąd Okręgowy przenosi się na ul. Hejmowskiego. Zobacz nowy budynek [ZDJĘCIA] Paweł Miecznik
Rozpoczęła się wielka wyprowadzka poznańskiego Sądu Okręgowego z gmachu przy Alejach Marcinkowskiego do nowej siedziby przy ulicy Hejmowskiego. Od kilku dni odbywają się tam pierwsze rozprawy cywilnych wydziałów odwoławczych i sądu ubezpieczeń. Nowy gmach jest przestronny i nafaszerowany elektroniką.

Dyrektor SO Jarosław Kaczmarek i rzecznik prasowy sędzia Aleksander Brzozowski zaprosili dziennikarzy do nowej siedziby. Nie tylko dlatego, by pochwalić się przedterminowym zakończeniem inwestycji (o dwa lata), ale i poinformować, że pismo z sądu zawierające inny niż dotąd adres to nie pomyłka.

- Działają tu wydziały cywilne odwoławcze, trwa przeprowadzka wydziału penitencjarnego i ubezpieczeń społecznych - powiedział sędzia Aleksander Brzozowski.

W maju i czerwcu przeniosą się pierwszoinstancyjne wydziały cywilne, a pod koniec sierpnia te z ulicy Szyperskiej. Obecnie w wynajmowanych pomieszczeniach funkcjonuje tam sąd pracy oraz archiwum. Dzięki przeprowadzce na ulicę Hejmowskiego uda się zaoszczędzić 4,5 miliona rocznie. Przeniosą się tam również wydziały gospodarcze. Oraz prezesi SO.

W starej siedzibie przy Alejach Marcinkowskiego pozostaną jedynie cztery wydziały karne pierwszej i drugiej instancji. Przyczyną jest bezpośrednie połączenie z poznańskim aresztem i celami, w których oskarżeni czekają na doprowadzenie do sali rozpraw. Do zwolnionych pomieszczeń przeniesie się z budynku przy ulicy Młyńskiej Sąd Rejonowy Poznań Wilda Nowe Miasto.
Nowy gmach jest imponujący. Cztery kondygnacje nad ziemią i trzy - pod. Przestronny i nafaszerowany elektroniką. Duży nacisk położono na kwestię bezpieczeństwa. Na przykład, innymi korytarzami przechodzą do sal rozpraw sędziowie i pracownicy sądu, a innymi uczestnicy postępowań i świadkowie.

Każda sala ma dwa wejścia. Od "tyłu", przez salkę narad dla sędziów i od "przodu" do pomieszczenia dla świadków. W części A budynku, na parterze, można załatwić praktycznie wszystko. Jest tam biuro podawcze, kasa, biuro obsługi interesantów z kącikiem dla malucha oraz czytelnia akt. Są stanowiska ze słuchawkami, gdzie można odtwarzać nagrania rozpraw, a nawet przegrać je na płytę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski