MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd wstrzymuje sprzedaż ziemi rolnej

Wiesław Zdobylak
Podjęto walkę ze sprzedażą ziemi cudzoziemcom
Podjęto walkę ze sprzedażą ziemi cudzoziemcom archiwum
Od 1 maja 2016 r. państwowa ziemia rolna będzie trwale dzierżawiona przez rolników.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości 23 lutego przyjął projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. To odpowiedź na  głośne apele niektórych organizacji rolniczych, które alarmowały, że państwowa ziemia rolna masowo jest wykupowana przez cudzoziemców, którzy, aby ominąć dość restrykcyjne przepisy, często korzystają ze „słupów”, tj. podstawionych rolników  łasych na szybki zarobek. Problem dotyczy ziemi zwłaszcza na tzw. Ziemiach Odzyskanych oraz w Wielkopolsce. Masowy spekulacyjny wykup ziemi przez cudzoziemców blokuje ponadto naturalny proces przekazywania ziemi młodym polskim rolnikom, jak również możliwość powiększania przez nich odziedziczonych po rodzicach gospodarstw rolnych.

Nowe przepisy wprowadzane są w sytuacji, kiedy 1 maja br. kończy się 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej przez cudzoziemców, wynegocjowany w trakcie negocjacji przedakcesyjnych. Według projektu ministra rolnictwa i rozwoju wsi państwowa ziemia rolnanie będzie sprzedawana, lecz pozostanie w dyspozycji Agencji Nieruchomości Rolnych i oddawana młodym rolnikom w formie korzystnej, trwałej i długoletniej dzier-żawy.  W ten sposób ANR zachowa właścicielską kontrolę nadsposobem zagospodarowaniaziemi rolnej, zwłaszcza przed jej przekwalifikowaniem i przeznaczaniem na inne cele niż rolnicze.

Zgodnie z przyjętymi przez rząd regulacjami sprzedaż nieruchomości lub ich części stanowiących zasób własności rolnej Skarbu Państwa będzie wstrzymana przez 5 lat od dnia wejścia w życie przepisów tej ustawy. A ta ma zacząć obowiązywać już od 30 kwietnia br.  

Warto podkreślić, że z nowej regulacji wyłączone są nieruchomości rolne o powierzchni do 1 ha. Co do zasady nabywcami państwowej ziemi mogą być wyłącznie rolnicy indywidualni. Ustawodawca postarał się więc  o dokładne sprecyzowanie definicji rolnika indywidualnego, którym jest - wedle nowej wykładni - nie tylko ten, kto sam pracuje w gospodarstwie rolnym, ale też podlega jednocześnie  ubezpieczeniu społecznemu w KRUS w pełnym zakresie. Dlatego też podstawowym wymogiem przy nabywaniu państwowej ziemi rolnej będzie  osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego. Zakazane jest też zbywanie lub wydzierżawianie nabyte przez rolnika ziemi przez 10 lat.

Nowe regulacje rządowe mają ukrócić panoszący się i sam w sobie patologiczny proceder traktowania ziemi rolnej jako lokaty kapitału, co jest niekorzystne dla polskiego rolnictwa. Zasób Skarbu Państwa w Wielkopolsce szacuje się na ok. 270 tys. ha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski