Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza Poznań Baroque

Marek Zaradniak
Michał   Gondko uważany jest za najbardziej znanego w świecie polskiego lutnistę
Michał Gondko uważany jest za najbardziej znanego w świecie polskiego lutnistę Archiwum
W poniedziałek rusza kolejna edycja festiwalu Poznań Baroque

Tegoroczny festiwal Poznań Baroque będzie miał inną formułę niż do tej pory. Muzyka z dawnych epok obecna będzie przez kilka miesięcy. Koncerty odbywać się będą co miesiąc w różnych miejscach miasta.
Pierwszy, zatytułowany „Muzyka koncertująca Jerzego Filipa Telemanna, Jana Sebastiana Bacha i Jeana Marie Leclaire’a odbędzie się już w poniedziałek w kościele OO.Jezuitów.
- 19 czerwca na początek cyklu razem z zespołem Kore obchodzić będziemy 250. rocnicę śmieci Jerzego Filipa Telema-nna, który powoli odzyskuje w panteonie barokowych kompozytorów należne mu miejsce. Jego twórczość ukazana zostanie w kontekście muzyki europejskiej, także polskiej, której był wielkim miłośnikiem i propagatorem.Tego samego wieczoru mieszkający w Bazylei polski lutnista Michał Gondko opowie nam o innym ciekawym epizodzie w historii muzyki polskiej, a mianowicie o popularności jaką cieszyła się w Europe przełomu renesansu i baroku polska muzyka lutniowa - mówi dyrekor artystyczny Poznań Baroque Cezary Zych.
Zespół Kore to projekt orkiestrowy zainicjowany przez Fundację Muzyki Dawnej Canor oraz polską klawesynistkę Joannę Boślak -Górniok. W zespole spotykają się muzycy z kilku krajów ze znaczącym udziałem polskich. Kore to miejsce współpracy wykonawców wywodzących się z różnych tradycji i różnych pokoleń.
Dla muzyków starszych jest okazją do przedstawienia ich własnej wizji muzyki barokowej. Dla młodszych - szansą na zdobywanie doświadczenia i wypracowywania własnej estetyki . Kore zrealizowało kilka projektów we współpracy z Filharmonią Narodowa oraz spelniało rolę orkiestry festiwalowej na festiwalach „Muzyka w Raju” i Poznań Baroque.
Michał Gondko to najbardziej znany polski muzyk zajmujący się muzyką średniowieczną i renesanową. Początkowo studiował grę na gitarze klasycznej, ale po wyjeździe z Polski poświęcił się wyłącznie grze na instrumentach dawnych.

Muzyka orkiestrowa i koncertująca J.F. Tellemanna, J.S. Bacha i J.M. Leclaira#Kościół Jezuitów (ul. Szewska18)#19 czerwca, godz. 19.30#Polonica. Polskie ślady w europejskich antolgiach muzyki lutniowej #Kościół Jezuitów (ul. Szewska18)#19 czerwca, godz. 21.00, na oba koncerty wstęp wolny

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski