Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się 23. edycja festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Co przygotował poznański Teatr Nowy?

Mateusz Frąckowiak
Tegoroczna edycja festiwalu będzie niezwykła z jeszcze jednego powodu. Zarówno piątkowy, jak i sobotni konkurs transmitowane będą na żywo online na profilu FB oraz YouTube Teatru Nowego, a także na stronie twitch.tv/teatrnowypoznan. Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie teatrnowy.pl.
Tegoroczna edycja festiwalu będzie niezwykła z jeszcze jednego powodu. Zarówno piątkowy, jak i sobotni konkurs transmitowane będą na żywo online na profilu FB oraz YouTube Teatru Nowego, a także na stronie twitch.tv/teatrnowypoznan. Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie teatrnowy.pl. materiały prasowe organizatora
Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych najbliższego weekendu jest 23. edycja festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”, która odbędzie się w Teatrze Nowym w Poznaniu. W programie, oprócz koncertu konkursowego oraz gali finałowej, premiera przedstawienia „Rapete Papete Pstryk. Osiecka dla dziecka”.

Konkurs wokalny na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej odbywa się nieprzerwanie od 1997 roku, kiedy to artystka zmarła wskutek choroby nowotworowej w jednym z warszawskich szpitali. Początkowo wydarzenie odbywało się dzięki staraniom przyjaciół poetki, od 2002 do 2017 roku organizowała je Fundacja Okularnicy, a od 2018 roku z sukcesem robi to Teatr Nowy w Poznaniu. Agnieszka Osiecka napisała około 2000 piosenek dlatego, jak podkreślają organizatorzy, wysłuchanie ich wszystkich zajęłoby – bez przerw na sen – mniej więcej tydzień. Niełatwym zadaniem jest również ich prezentacja na scenie. Trzeba to bowiem zrobić w na tyle oryginalny i niespotykany wcześniej sposób, żeby jury zachwyciło się takim występem.

Tym wymogom w ostatnich latach sprostała chociażby Małgorzata Walenda, zdobywczyni Grand Prix 21. edycji, która później dołączyła do zespołu Teatru Nowego. Jej fantastyczny recital pt. „Co będzie ze mną?” można oglądać na Scenie Nowej. Niedawno został również wydany krążek z tego spektaklu. Z kolei w 2013 roku II nagrodę otrzymała inna aktorka tego teatru, czyli Julia Rybakowska, której recital „Osiecka. Byle nie o miłości” grany jest nieprzerwanie od 2014 roku i także doczekał się wydawnictwa płytowego.

Małgorzata Kożuchowska w wirze pracy twórczej. Aktorka wróciła na deski teatru

Podczas 22. edycji festiwalu publiczność na tyle zachwyciła się koncertem zespołu Bibobit, że Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego, postanowił pokazać go nowej w nowej odsłonie i dołączyć do repertuaru. I tak w lutym 2020 roku odbyła się premiera niezwykłego projektu pt. „Stan podgorączkowy. Bibobit/Osiecka”, w którym oprócz zespołu Bibobit występują również cztery aktorki Teatru Nowego: Alicja Juszkiewicz, Oliwia Nazimek i wspomniane wcześniej Julia Rybakowska oraz Małgorzata Walenda.

W tym roku również nie zabraknie wielu ciekawych propozycji. W piątek 16 października o godz. 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się koncert konkursowy z udziałem szczęśliwej dziesiątki, wyłonionej w eliminacjach, które po raz pierwszy w historii Festiwalu odbywały się online. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do: Aleksandry Bernatek, Kamila Franczaka, Julianny Grabowskiej, Martyny Kasprzyckiej, Moniki Krajniewskiej, Anny Magalskiej, Kamila Najduka, Moniki Rachwalak, Miriam Szlempo oraz Darii Zielińskiej. Z kolei w sobotę o godz. 19.00 crème de la crème tegorocznej odsłony, czyli Gala Finałowa, w trakcie której finaliści konkursu wykonają po jednej, najlepszej piosence.

Nie zabraknie także recitalu Gabrieli Kundziewicz – zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji. Wydarzeniem specjalnym będzie sobotnia premiera spektaklu „Rapete Papete Pstryk. Osiecka dla dzieci” w reżyserii Artura Romańskiego. Ma to być niespodzianka dla wszystkich fanów Agnieszki Osieckiej, która pisała również teksty dla dzieci. Za dramaturgię odpowiedzialna jest lubiana i wielokrotnie nagradzana Malina Prześluga, a na Scenie Nowej wystąpią: Anna Mierzwa, Michał Kocurek oraz Dariusz Pieróg z towarzyszeniem muzyków. Przedstawienie można zobaczyć dwukrotnie: 17 października o godz. 17.00 oraz dzień później o godz. 16.00.

Tegoroczna edycja będzie niezwykła z jeszcze jednego powodu. Zarówno piątkowy, jak i sobotni konkurs transmitowane będą na żywo online na profilu FB oraz YouTube Teatru Nowego, a także na stronie twitch.tv/teatrnowypoznan. Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie teatrnowy.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski