MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy dłużej poczekają na dopłaty bezpośrednie

piotr fehler
Rolnicy dłużej poczekają na dopłaty bezpośrednie
Rolnicy dłużej poczekają na dopłaty bezpośrednie
Wypłata dopłat bezpośrednich nie jest zagrożona, wszyscy ubiegający się o nie rolnicy, dostaną pieniądze do końca czerwca. Pleszewscy rolnicy wciąż czekają na pieniądze z dopłat bezpośrednich. Większość z nich otrzymała tylko zaliczki. Opóźnienia z wypłatą całych sum mogą sięgnąć nawet do trzech miesięcy.

Dopłaty docierały na konta rolników z końcem roku, ale w 2016 może to być dopiero marzec. Jednak,  jak zapewnia Robert Mikołajczak, zastępca kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłaty do rolników z powiatu pleszewskiego trafią najpóźniej do 30 czerwca.

- Zmieniły się zasady przyznawania dopłat bezpośrednich oraz zmienił się system informatyczny, który nalicza dopłaty. Jego wprowadzenie znacznie opóźniło wypłatę pieniędzy - tłumaczył na Forum Rolniczym pracownik Biura Powiatowego ARiMR.

Opóźnienia z wypłatą dopłat zbiegają się  rozpoczęciem pierwszych prac polowych, co dla wielu rolników stanowi duży problem. Płatności bezpośrednie stanowią bowiem duży zastrzyk gotówki. Mają rekompensować obniżkę dochodów rolników z tytułu prowadzenia upraw czy to ekologicznych, czy owoców miękkich. - Nie mam kupionych nawozów, ani środków ochrony roślin. Mógłbym wyjechać na pole, ale nie mam po co i nie mam za co za co. Otrzymałem tylko zaliczkę - żali się ,,Gazecie Pleszewskiej’’  jeden z rolników.

W 2016 roku w powiecie pleszewskim wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło blisko 4 tysiące rolników.  

Połowa z nich otrzymała już część środków pieniężnych. W pierwszej kolejności byli to właściciele posiadający najmniejsze gospodarstwa od 7 do 12 hektarów. Decyzje o przyznania dopłat bezpośrednich powinny trafić rolników do 1 marca.

- Nie wszyscy jednak je otrzymają. Po tym terminie rolnicy otrzymają pisma, w których dowiedzą się dlaczego jeszcze nie otrzymali decyzji o przyznaniu dopłat bezpośrednich - tłumaczył Robert Mikołajczak. Szacuje się, że w powiecie pleszewskim może to dotyczyć nawet 2 tysięcy rolników.   Ze względu na opóźnienia z końcem lutego wchodzi w życie rozporządzenie umożliwiające udzielenie rolnikowi, który nie otrzymał płatności bezpośrednich preferencyjnych kredytów.

Kredyty obrotowe będą udzielane przez banki z własnych środków na 6 miesięcy. Całość oprocentowania za kredytobiorców zapłaci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rolnik pokryje jedynie koszty prowizji. Wysokość dopłat do oprocentowania kredytu nie może przekroczyć wolnego limitu tej pomocy na jedno gospodarstwo rolne. Trzyletni limit na jedno gospodarstwo wynosi równowartość 15 tys. euro.

Na tegoroczne dopłaty przeznaczono ponad 3,5 miliarda euro. Łącznie uprawnionych do dopłat jest 1,3 miliona osób.  O problemach pleszewskich rolników rozmawiano podczas Forum Rolników Powiatu Pleszewskiego w ZSP-P CKU w Marszewie,

STREFA AGRO NA FACEBOOKU. POLUB NAS!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski