Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok Polskiego Romantyzmu. W Poznaniu trwa konferencja naukowo-artystyczna „Polski etos obywatelski. Romantyzm i jego dziedzictwo”

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
2 czerwca rozpoczęła się trzydniowa konferencja naukowo-artystyczna „Polski etos obywatelski. Romantyzm i jego dziedzictwo”. Podczas wydarzenia zostaną wygłoszone liczne referaty naukowe, nie zabraknie też koncertów czy wystaw malarskich.
2 czerwca rozpoczęła się trzydniowa konferencja naukowo-artystyczna „Polski etos obywatelski. Romantyzm i jego dziedzictwo”. Podczas wydarzenia zostaną wygłoszone liczne referaty naukowe, nie zabraknie też koncertów czy wystaw malarskich. Waldemar Wylegalski
2 czerwca rozpoczęła się trzydniowa konferencja naukowo-artystyczna „Polski etos obywatelski. Romantyzm i jego dziedzictwo”. Podczas wydarzenia zostaną wygłoszone liczne referaty naukowe, nie zabraknie też koncertów czy wystaw malarskich.

2 czerwca w Collegium Maius przy ul. Fredry 10 w Poznaniu rozpoczęła się o godz. 9:00 konferencja naukowo-artystyczna pod patronatem Głosu Wielkopolskiego „Polski etos obywatelski. Romantyzm i jego dziedzictwo”. W trakcie trzech konferencyjnych dni stolica Wielkopolski stanie się też stolicą polskiego romantyzmu.

Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. Podczas tej pierwszej, naukowej, referaty zostaną wygłoszone przez znawców polskiego romantyzmu, m.in. profesorów: Zdzisława Krasnodębskiego, Janusza Odziemkowskiego, Jana Żaryna, Andrzeja Nowaka, Krzysztofa Dybciaka, Marię Cieślę-Korytowską, Bogusława Doparta czy Grażynę Halkiewicz-Sojak.

Z kolei w ramach części artystycznej odbędą się dwa koncerty, a ponadto zostaną ukazane osiągnięcia polskiej kultury w zakresie literatury, sztuk plastycznych czy muzyki.

- Uważam, że romantyzm jest tak szerokim pojęciem i tak przez pokolenia rozmytym, że trudno dziś uchwytnym. Przekłada się na tak wiele sfer, np. obyczajową, polityczną, uczuciową, że wiele romantycznych refleksji odnajdujemy i we współczesności

– mówi mgr Danuta Moroz-Namysłowska.

Prof. Janusz Odziemkowski, jeden z uczestników konferencji, podkreśla, że romantyzm cały czas trwa w ludziach, jednak każdy z osobna musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, jak potrafi bronić się przed zalewem technokracji, myślenia odrzucającego uczuciowość i to wszystko, czego nie da się ująć naukowo.

- Jestem przekonany, że romantyzm wcześniej czy później odżyje, pytanie tylko, co go wywoła, jakie wydarzenia. Oby nie były to wojny. Zawsze jednak jak jest wojna, niebezpieczeństwo, to człowiek jest bliżej Boga, szuka pocieszenia nie w rzeczach materialnych, ale w tych nieuchwytnych. Szuka nadziei, czasem wbrew sobie, a romantyzm taką nadzieję daje

– zaznacza prof. Odziemkowski.

Wielomilionowa inwestycja, która w ostatnich latach wzbudziła wiele kontrowersji. Zamek powstaje w Stobnicy na terenie gminy Oborniki, powiatu obornickiego. Lokalny fotograf, który specjalizuje się w fotografii oraz wideorealizacji z Szamotuł wybrał się za swoim dronem, aby uwiecznić powstawanie tej wyjątkowej budowli.Zobacz, jak wygląda kontrowersyjna inwestycja --->

Kontrowersyjna inwestycja pnie się w górę. Jak teraz wygląda...

Dodaje:

- Skoro romantyczne myślenie przetrwało traumę powstania styczniowego, masowych zsyłek i odrodziło się podczas I wojny światowej, to myślę, że nic tego nie zniszczy i będzie trwało nadal. Człowiek z natury rzeczy jest romantykiem, choć nie chce się do tego przyznać. Im więcej jest trudności, niebezpieczeństw, tym bardziej zaczyna myśleć romantyczniej o świecie, bo to jest antidotum na te trudności.

Konferencja potrwa do 4 czerwca. W piątek, 3 czerwca, odbędzie się m.in. zwiedzanie wystawy malarstwa romantycznego w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz zwiedzanie Muzeum Adama Mickiewicza w Antoninie. Z kolei 4 czerwca będzie miał miejsce wyjazd do Zamku w Kórniku, gdzie zaprezentowane zostaną rękopisy dzieł polskich romantyków.

Młyn Hermanka na poznańskiej Wildzie miał zmienić się w kompleks handlowo-biurowy. Minęło 11 lat a poznański zabytek przechodzi z rąk do rąk i niszczeje. 14 kwietnia 2021 r. młyn został sprzedany na licytacji komorniczej za 2 538 000 zł. Co dalej z młynem Hermanka? Póki co zabytek popada w ruinę i wypełnia się śmieciami.Więcej przeczytasz TUTAJ.Zobacz budynki, w tym zabytki Poznania, które rozpadają się na naszych oczach --->

Zaniedbane miejsca Poznania. Zabytkowe kamienice, historyczn...

Kultowe hity zespołu ABBA takie jak "Mamma Mia", "Waterloo", "Take a Chance on Me" czy "Money, Money, Money" znają i kochają całe pokolenia. Choć drogi członków zespołu rozeszły się już w 1982 roku, ich przeboje nadal grywane są w stacjach radiowych na całym świecie. Sprawdźcie, jak przez lata zmienili się członkowie zespołu ABBA! Szczegóły już teraz w naszej galerii.

Zespół ABBA - tak teraz wyglądają członkowie zespołu. Sprawd...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski