Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina zastępcza z Poznania dostała nowy samochód! Państwo Jakusikowie wychowują troje niepełnosprawnych dzieci

Alicja Durka
Alicja Durka
Przekazanie samochodu rodzinie zastępczej.
Przekazanie samochodu rodzinie zastępczej. Jan Ziarnicki
W piątek, 24 czerwca firma Karlik i Positive Ways przekazali nowy samochód specjalistycznej rodzinie zastępczej z trójką dzieci z niepełnosprawnością.

Samochód przekazany rodzinie zastępczej

Beata i Zbigniew Jakusikowie są zawodową, specjalistyczną rodziną zastępczą. Wychowują 3 dzieci z niepełnosprawnościami – 9-letniego Wojtka, 7-letnią Marysię i 6-letnią Adę. Cała trójka trafiła do Jakusików, jak byli bardzo mali. Pierwszy był Wojtek miał pół roku, Marysia 5 miesięcy, a Ada niecały rok. Wojtek ma przepuklinę oponowo-rdzeniową, Marysia jest po wylewie trzeciego stopnia, a Ada ma zespół Downa.

- Przyszedł taki moment, że stwierdziliśmy, że jesteśmy gotowi na to, żeby dać dom dzieciom, przede wszystkim niepełnosprawnym. Jesteśmy zawodową rodziną zastępczą i myślę sobie, że takie dzieci od początku są skazane na to, że nie będą miały kochającego domu rodzinnego i stąd nasze postanowienie. Wydaje mi się, że jesteśmy takim ogniwem, które uzupełnia brak miłości od rodziców biologicznych

- mówi Beata Jakusik, matka zastępcza.

Samochód przekazany rodzinie znacząco ułatwi codzienne życie, bo jak przyznaje Zbigniew, dzieci wymagają specjalistycznej opieki. Wyzwaniem jest logistyka, godzenie terminów u lekarzy, dowożenia dzieci do placówek z codziennymi obowiązkami.

Akcja została sfinansowana dzięki akcji Positive Ways oraz firmie Karlik. Właściciele sportowych aut biorą udział w pełnych adrenaliny i wrażeń eskapadach. Podczas wyprawy odbywają się licytacje. Uzyskane z nich pieniądze przekazywane są potrzebującym. W 2021 r. ponad 70. samochodów zatrzymało się na jeden dzień w Poznaniu. Samochody można było obejrzeć na MTP. Podczas licytacji padła rekordowa kwota - 1,3 miliona złotych. Ponad połowa z 1,25 mln zł została przekazana za pośrednictwem Drużyny Szpiku na cele charytatywne.

- To ogromna radość, że możemy się dziś spotkać na przekazaniu samochodu dla rodziny zastępczej. W Poznaniu cały czas szukamy rodziców zastępczych, bo zawsze przebywanie dziecka w rodzinie jest lepsze niż w domu dziecka, ale też chodzi o to, żeby wspomagać te rodziny w tym trudnym zadaniu jakim jest wychowanie dzieci

- mówił podczas przekazania samochodu zastępca prezydenta Jędrzej Solarski.

Dużo dzieci, mało rodziców

W całym kraju potrzebni są rodzice zastępczy. Potrzebujących dzieci jest więcej niż miejsc. W powiecie poznańskim obecnie funkcjonują 333 rodziny zastępcze, w których przebywa 464 dzieci. W tym w 190 rodzinach spokrewnionych jest 243 dzieci. W 121 rodzinach niezawodowych żyje 156 dzieci, a w 22 rodzinach zawodowych mieszka ich 65. W Rodzinnym Domu Dziecka przebywa 8 dzieci.

– To nadal za mało. Dzieci, które na przykład trafiają do pogotowia opiekuńczego, z założenia mają tam przebywać do 8 miesięcy. Niestety na nowy dom i rodzinę czekają nawet kilka lat

– mówi Anna Czerniak dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Obecnie w pogotowiach jest 25 dzieci, z czego 11, może już zostać umieszczonych w rodzinie zastępczej.

Kto i jak może zostać rodziną zastępczą

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie cały czas szuka osób, które mogą i chcą stać się rodzicami zastępczymi. Zapotrzebowanie jest ogromne, bo wiele dzieci czeka na odpowiednią opiekę i bezpieczne miejsce do życia i rozwoju.

Rodziną zastępczą mogą być osoby, które są w związku małżeńskim, ale nie jest to warunek konieczny. Muszą jednak cechować się odpowiedzialnością, mają pełnię władzy rodzicielskiej, nie były karane, wypełniają obowiązek alimentacyjny (jeśli został on zasądzony), nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych, mogą sprawować opiekę nad dzieckiem (co zostaje potwierdzone zaświadczeniem lekarskim i opinią psychologiczną). Zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe oraz posiadają stałe źródło dochodów (co najmniej jeden a opiekunów).

Aby sprawować tego typu opiekę, należy złożyć wniosek o przyjęcie na szkolenie (osobiście, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub poprzez e-PUAP). Na tej podstawie kandydaci zostają wpisani na listę osób oczekujących na kurs.

Ważne, aby odbyły szkolenie dla kandydatów na rodzinę zastępczą i zostały zakwalifikowane do pełnienia tej funkcji.

Szkolenie dla kandydatów organizowane jest dla mieszkańców gmin powiatu poznańskiego. Więcej informacji na temat pieczy zastępczej można znaleźć na stronie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie www. pcpr.powiat.poznan.pl lub pod numerem telefonu 61 8410 710.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego wielu nauczycieli postanawia zrezygnować ze swojej pracy. W całej Polsce po raz kolejny mówi się o dużych brakach kadrowych. W Poznaniu także brakuje osób gotowych uczyć dzieci i młodzież w szkole. Jak informuje Hanna Janowicz, kierowniczka I Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydziału Oświaty UMP, na obecnym etapie zatwierdzania arkuszy organizacji pracy szkół na rok szkolny 2022/2023 liczba nieobsadzonych etatów jest porównywalna do tego z zeszłego roku. W tym roku brakuje trochę ponad 560 nauczycieli, w ubiegłym roku 590. Liczba ta prawdopodobnie może się jeszcze zmienić.- Należy pamiętać, że przed nami jeszcze wprowadzenie zapisów, dotyczących standaryzacji zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach i przedszkolach oraz ewentualne zmiany organizacyjne wynikające z liczby uczniów z Ukrainy, co może wpłynąć na wzrost wakatów – wyjaśnia Janowicz. Najczęściej wakaty dotyczą nauczycieli przedmiotów ścisłych, nauki zawodu, edukacji przedszkolnej i języków obcych. Na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu cały czas są dodawane ogłoszenia z ofertami pracy dla nauczycieli. Którzy nauczyciele są najbardziej poszukiwani w stolicy Wielkopolski? Sprawdź naszą galerię --->

W Poznaniu brakuje nauczycieli. Nauczyciele jakich przedmiot...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski