Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice muszą płacić za miejsca w miejskich żłobkach w Poznaniu, chociaż są zamknięte. Władze Poznania radzą, by "urlopować dzieci"

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Żłobki są zamknięte od trzech tygodni.
Żłobki są zamknięte od trzech tygodni. Lucyna Nenow
Z powodu epidemii koronawirusa żłobki są zamknięte od trzech tygodni, rodzice i tak muszą za nie płacić. Dotyczy to również placówek publicznych. Władze Poznania tłumacza, że żłobki muszą być opłacane, by mogły się utrzymać i radzą rodzicom, by "urlopowali dzieci". Tymczasem wśród rodziców pojawiają się kontrowersje, co do opłat, gdy dzieci pozostają w domach. Ponadto wiele wątpliwości pojawia się także w kwestii "urlopowania dziecka".

Od 11 marca wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki w kraju są zamknięte. Choć maluchy nie uczęszczają do żłobków, a te najprawdopodobniej będą zamknięte do Wielkanocy, to rodzice są zobowiązani do opłacania pełnej kwoty za miejsce w placówce.

- Musimy płacić pełną kwotę za żłobek łącznie z wyżywieniem. To kuriozalna sytuacja, że trzeba ponosić pełne koszty za miejską placówkę w czasie gdy ona nie funkcjonuje. Nawet w prywatnych żłobkach czesne jest obniżane, albo wyłączana jest część za wyżywienie - mówi rodzic.

Czytaj także: Żłobki i przedszkola zamknięte z powodu koronawirusa. Czy rodzice, którzy nie opłacą czesnego, muszą liczyć się z konsekwencjami?

Joanna Żabierek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Poznania tłumaczy, że za miejskie żłobki muszą być pobierane, by mogły się utrzymać. Miasto nie otrzymuje na te placówki subwencji od państwa.

- Podstawowa opłata za pobyt w żłobkach jest konieczna dla utrzymania tych placówek oraz ich pracowników. Zawieszenie opłaty stałej wiązałoby się z koniecznością pokrycia tych kosztów w całości z budżetu miasta, który w związku z obecną sytuacją jest już bardzo obciążony - wyjaśnia.

Sprawdź też:

"Urlopuj dziecko"

Władze miasta proponują rodzicom urlopowanie dzieci.

- Rodzice mają obecnie możliwość składania wniosków do dyrektorów swoich placówek o urlopowanie dziecka na okres do 1 miesiąca. W kwietniu podejmowane będą dalsze decyzje w tym zakresie w oparciu o aktualną sytuację epidemiczną - dodaje Joanna Żabierek.

Zobacz też: Poznań: Jak uniknąć opłaty za miejski żłobek, który jest zamknięty z powodu koronawirusa? Jacek Jaśkowiak podpowiada. "Urlopuj dziecko"

Pojawiają się jednak pytania, czy będzie trzeba zapłacić za cały miesiąc jeżeli żłobki wrócą do funkcjonowania wcześniej niż skończy się urlop.

- Co w momencie, gdy złożę wniosek o urlopowanie na kwiecień, a dziecko wróci do żłobka zanim miesiąc się skończy? - pyta rodzic.

Dyrektor jednego z poznańskich żłobków przyznaje, że wówczas prawdopodobnie należało będzie opłacić cały miesiąc. Dodaje jednak, że nie ma dokładnych informacji na ten temat.

- Jeżeli rodzic złoży wniosek o urlop na kwiecień, a okaże się że przed końcem miesiąca dziecko będzie mogło wrócić do żłobka, wówczas prawdopodobnie rodzic będzie musiał zapłacić za kwiecień. Jednak to kwestia, którą będziemy ustalać z Urzędem Miasta - mówi Elżbieta Kaczmarek, dyrektor żłobka "Stokrotka" w Poznaniu.

Czytaj również:Rekrutacja do podstawówek w Poznaniu na rok szkolny 2020/2021: Rozpoczął się nabór do klas IV i VII w szkołach utworzonych po gimnazjach

Elżbieta Kaczmarek podkreśla także, że na razie nie ma informacji o zmianach czasu, który przysługuje rodzicom na urlopowanie maluchów. Okres ten zostaje taki, jak w przypadku normalnego funkcjonowania placówki.

- Rodzic może składać wniosek o urlopowanie dziecka na jeden miesiąc. Później można ten czas wydłużać. W sumie w ciągu roku czasu urlopowego przysługują dziecku trzy miesiące, łącznie z miesiącami wakacyjnymi. Tak jest przy normalnym funkcjonowaniu placówki i na razie nie mamy żadnych informacji na temat zmian – tłumaczy.

- Nie mamy także wiadomości na temat tego, czy w przypadku, gdy rodzic wykorzystał już część urlopu, to w tej wyjątkowej sytuacji będzie mu przysługiwał dodatkowy - dodaje.

Zobacz:

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że nawet zwykłe kołysanie dziecka w wózku może wywołać u niego uszkodzenia mózgu. Zobaczcie najczęstsze sytuacje, w których rodzice mogą nieświadomie spowodować poważne urazy u swojego dziecka -------->

Rodzice nie mają pojęcia, że takie zabawy mogą powodować u d...

1 kwietnia w Polsce weszły w życie kolejne ograniczenia i zasady w związku z epidemią koronawirusa. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.Przejdź dalej i sprawdź, co się zmieniło  --->

Koronawirus: Nowe zakazy i zasady. Musisz je stosować!

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Sprawdź też:

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski