Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ring Wyborczy: Sprawdź, ile jest warte słowo prezydenta Poznania

Bogna Kisiel
Ryszard Grobelny
Ryszard Grobelny Waldemar Wylegalski
Cztery lata temu Ryszard Grobelny po raz kolejny starał się o fotel prezydenta Poznania. Obiecywał wtedy mieszkańcom różne rzeczy. Teraz przyszedł czas, by powiedzieć: Sprawdzam! Zrobimy to wspólnie z poznaniakami i Radiem ZET podczas wymiany ciosów na "Ringu Wyborczym". Zapraszamy w środę na pl. Wolności o godz. 15.

Ile z tych obietnic przedwyborczych R. Grobelny spełnił? Z opracowanego przez nas "Władzomierza" wynika, że dużo. Tylko jedną złamał, w sześciu przypadkach osiągnął kompromis czyli połowiczny sukces, natomiast z dziewięciu przyrzeczeń się wywiązał. W ten oto sposób został niekwestionowanym prymusem.

Jak on to robi? Otóż - co sam chętnie podkreśla - nie obiecuje gruszek na wierzbie. Jego tegoroczne hasło wyborcze brzmi "Odpowiedzialny prezydent".

- Odpowiedzialny to taki, który mówi o rzeczach możliwych do zrealizowania - tłumaczył podczas debaty w "Głosie" R. Grobelny. - Nie obiecuję darmowej komunikacji, zagospodarowania setek hektarów, zrewitalizowania od razu całego miasta czy wybudowania nie wiadomo czego. Odpowiedzialny to taki, który czasami bierze na siebie trud powiedzenia, że czegoś zrobić nie można.

R. Grobelny jest wytrawnym graczem. Program wyborczy buduje z propozycji, których realizację miasto już wcześniej planowało lub ich brak wytykali mu rywale. Jest mu o tyle łatwiej, że Poznaniem rządzi niepodzielnie od 1998 r., a wcześniej (od 1992 r.) był członkiem zarządu miasta. Jednak to nie oznacza 100-proc. skuteczności. Prezydent Grobelny odnotował porażkę i to... w sporcie. On maratończyk, triathlonista. Nie udało się mu zbudować całorocznego lodowiska. Co prawda "Chwiałka" została zadaszona, ale tutaj niestety nie można jeździć na łyżwach przez cały rok.

Bardziej bolesna, pewnie ze względów ambicjonalnych, była wymuszona rezygnacja z organizacji Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 r. Radni uznali, że marzenia warto mieć, ale trzeba twardo stąpać po ziemi, a Poznania zwyczajnie nie stać na przygotowanie takiej imprezy.

Udało się, choć z perturbacjami i poślizgami przedłużyć "pestkę" do Dworca Zachodniego czy zbudować trasę tramwajową na Franowo, ale także przebudować m.in. Bułgarską, Bukowską, węzeł Antoninek. I oczywiście perfekcyjnie przygotować Euro 2012. Poznań nadal przyciąga inwestorów z branż innowacyjnych, ale przede wszystkim jest stolicą małych i średnich przedsiębiorstw, startupu, które mogą korzystać z różnych form wsparcia, szkoleń itp.

Ponadto - zgodnie z zapowiedziami prezydenta - powołano Stowarzyszenie Metropolia Poznań, zorganizowano Targi 50+, wybudowano ICHOT Bramę Poznania czy oddano do użytku nowy budynek Biblioteki Raczyńskich. W niektórych dziedzinach sukcesy były połowiczne. Punkt programu wyborczego "Jeszcze więcej dla bezpieczeństwa" został zrealizowany częściowo. I tak np. monitoring miejski istotnie jest systematycznie rozbudowywany. Jednak już wypowiedzenie bezwzględnej wojny dopalaczom i narkotykom, walka z wandalizmem były jedynie buńczuczną zapowiedzią, bo tych problemów nie da się rozwiązać ostatecznie i w krótkim czasie.

Obietnice obietnicami, ale poznaniakom nie wszystkie pomysły prezydenta się podobają. Liczymy, że środowe starcie na "Ringu wyborczym" dostarczy emocji i całych serii wymiany ciosów.

ZAGŁOSUJ I OCEŃ LOKALNYCH POLITYKÓW:
JAK ONI RZĄDZILI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski