Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół średnich. Gimnazjalisto, czas podjąć decyzję o przyszłości!

Anna Jarmuż
archiwum/Grzegorz Dembiński
W poniedziałek rozpoczyna się rekrutacja do poznańskich szkół ponadgimnazjalnych. Decyzję w sprawie swojej przyszłości gimnazjaliści muszą podjąć do 24 czerwca. Osoby, które nadal nie wiedzą na jaką szkołę się zdecydować, mogą skorzystać z naszego informatora. Od wtorku przez około dwa tygodnie będziemy publikować ofertę poznańskich liceów, techników i szkół zawodowych.

Warto zwrócić uwagę, że decyzja o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, to także decyzja o przyszłej drodze kariery. Gimnazjalista już od samego początku musi zdecydować, czy będzie uczęszczać do klasy o profilu humanistycznym, ścisłym czy przyrodniczym. Od tego, jakich przedmiotów będzie uczył się w liceum i co będzie zdawać na maturze, zależy na jakie studia się dostanie. Oznacza to, że już w wieku 15 lat młody człowiek musi zdecydować, czy zostanie humanistą, filologiem, inżynierem, przyrodnikiem czy ekonomistą. Ważne jest też, jakich języków będzie się uczył.

Przepustką do wymarzonej szkoły jest wysoka liczba punktów, uzyskana w procesie rekrutacji. Uczeń zdobyć może w sumie 200 punktów. Egzamin gimnazjalny to tylko połowa sukcesu. Gimnazjalista, który wypadł na teście bardzo dobrze za swój wynik zdobyć możne maksymalnie 100 punktów (1 procent równy jest 0,2 punktu). Uczeń, o tym jak wypadł egzaminie gimnazjalnym dowie się pod koniec czerwca.

Czytaj także: Młodzi poznaniacy zamiast "ogólniaka" chętniej wybierają technikum i pewny zawód

Komisja rekrutacyjna pod uwagę weźmie też oceny uzyskane na świadectwie. Bierze się pod uwagę język polski oraz trzy obowiązkowe przedmioty w zależności od profilu klasy (maksymalnie 60 punktów). Większe szansę na przyjęcie do wymarzonej szkoły ma uczeń, który oprócz dobrych wyników, ma na swoim koncie także wybitne osiągnięcia, np. udział w konkursach i olimpiadach. To dodatkowe 40 punktów.

Gimnazjalista, który zdecyduje się na klasę o profilu sportowym, artystycznym lub językowym przystąpić musi też do testu predyspozycji. Czas na sprawdzenie umiejętności kandydatów szkoły mają od 12 do 30 maja. Terminy testów szkoły podały podczas drzwi otwartych, można też je sprawdzić na stronach internetowych szkół.

Najważniejsze terminy:

19 maja - 3 czerwca
Uczeń składa dokumenty do trzech wybranych szkół.
24 czerwca
Do tego dnia można dokonać zmian w wyborze szkoły.
27 czerwca - 1 lipca
Po otrzymaniu świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego, uczeń musi dostarczyć kopię dokumentów do szkoły I wyboru.
3 lipca
Szkoły ponadgimnazjalne publikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
7 lipca
Do tego dnia uczeń musi dostarczyć do wybranej szkoły (do której został zakwalifikowany) oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.
8 lipca
Szkoły publikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Uczeń ma 7 dni, aby złożyć do komisji rekrutacyjnej wniosek o uzasadnienia odmowy jego przyjęcia (ta musi je sporządzić w ciągu 5 dni). Uczeń może odwołać się od decyzji komisji do dyrekcji szkoły. Ma na to 7 dni.
8 lipca - 29 sierpnia
Szkoły prowadzą rekrutację uzupełniającą.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski