Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do przedszkoli: Komisja weźmie pod uwagę zarobki rodziców

Anna Jarmuż
Rekrutacja do przedszkoli: Komisja weźmie pod uwagę zarobki rodziców
Rekrutacja do przedszkoli: Komisja weźmie pod uwagę zarobki rodziców Mariusz Kapala
W połowie marca odbędzie się rekrutacja do przedszkoli. O tym, na jakich zasadach będzie się odbywać, zdecydują radni. Są wstępne propozycje. Urzędnicy rozważają wprowadzenie kryterium dochodowego.

Długa lista wolnych miejsc i jeszcze dłuższa lista nieprzyjętych dzieci - tak w 2013 r. wyglądała sytuacja w wielu poznańskich przedszkolach. To ma się zmienić. Po zeszłorocznym zamieszaniu, urzędnicy postanowili zmienić kryteria naboru do publicznych placówek. O tym, czy dziecko otrzyma miejsce w przedszkolu, będzie decydować m.in. to, ile zarabiają jego rodzice.

- Dokonaliśmy pewnej modyfikacji - tłumaczy Przemysław Foligowski, dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Zaproponowaliśmy, aby jednym z punktów było kryterium dochodowe. Pozwoli to bardziej zróżnicować dzieci i uniknąć problemów, jakie miały miejsce w zeszłym roku.

Chodzi o sytuacje, gdy większa liczba maluchów uzyskiwała taką samą liczbę punktów. Kiedy dzieci tych było więcej niż wolnych miejsc, komisja rekrutacyjna nie mogła przyjąć żadnego z nich.

- Do tej pory wszystkie kryteria miały charakter zero-jedynkowy. Dziecko albo otrzymywało punkty, albo nie. Nowe kryterium będzie dawać więcej możliwości - wyjaśnia Przemysław Foligowski.
Punktem wyjścia w kryterium dochodowym będzie kwota, która - zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych - upoważnia do otrzymania zasiłku. Obecnie, aby dostać pomoc, dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 574 zł. Jeżeli w rodzinie dziecka, które ubiega się o miejsce w przedszkolu, kwota ta wynosi właśnie tyle lub mniej, kandydat dostaje 1 dodatkowy punkt. Maluch, którego rodzina przekracza ten próg, też ma szansę na punkt. Będzie to jednak ułamek dziesiętny mniejszy niż 1. W takiej sytuacji kwotę bazową będzie się dzielić przez dochód na osobę w rodzinie. Przykład? Jeżeli wynosi on 620 zł, dziecko otrzyma 0,92 punktu (547 dzielimy przez 620).

Kryterium dochodowe zastąpiło zapis, który upoważniał do 4 dodatkowych pkt., gdy choć jeden rodzic pracował w obwodzie szkoły, na której znajdowało się przedszkole. Pozostałe kryteria pozostały bez zmian. Dokonano jedynie kosmetycznych poprawek.

Jak podkreślają urzędnicy z wydziału oświaty, przedstawione kryteria to jedynie propozycja. Decyzję w tej sprawie podejmą miejscy radni. W poniedziałek dyskutowali na ten temat członkowie komisji rodziny. W czwartek nad problemem poznańskich przedszkolaków pochylą się radni z komisji oświaty. O tym, że kryteria naboru do przedszkoli powinny ulec zmianie, mówią też dyrektorzy przedszkoli i rodzice dzieci.

- W zeszłym roku rekrutacja w moim przedszkolu zakończyła się na początku września - wspomina Zdzisława Rychlewska, dyrektorka Przedszkola nr 190. - Jeszcze pod koniec wakacji miałam długą listę niezakwalifikowanych dzieci i 17 wolnych miejsc. W poprzednich latach rekrutacja trwała dwa dni. W zeszłym roku przez całe wakacje odbierałam telefony od zdenerwowanych rodziców. To oni byli w najgorszej sytuacji, ponieważ do samego końca nie wiedzieli, czy ich dziecko zostanie przyjęte.

Problem z zapisaniem dziecka do publicznej placówki miała, między innymi, Joanna Czak.

- Mimo że oboje z mężem pracujemy, nasza córka początkowo nie dostała się do przedszkola. Udało się to dopiero później - wspomina mama 4,5-letniej Zosi. - Nie tylko ja miałam tego typu problemy. Moja znajoma mieszka na Wildzie, a wozi dziecko do przedszkola na Piątkowie.

Oprócz kryteriów samorządowych pozostają jeszcze kryteria ministerialne, których wartość wynosi 60 pkt. Otrzyma je dziecko, które: pochodzi z rodziny wielodzietnej, jest wychowywane przez samotnego rodzica, jest niepełnosprawne, ma niepełnospranych rodziców lub rodzeństwo, wychowuje się w rodzinie zastępczej.


Kryteria, które będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do poznańskich przedszkoli (propozycje urzędników):

  • oboje rodzice dziecka pracują, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą - 15 pkt.
  • rodzeństwo dziecka uczęszcza do danego przedszkola - 12 pkt.
  • dziecko mieszka w obwodzie szkoły, na terenie której znajduje się przedszkole - 10 pkt.
  • dziecko zostało zapisane na pobyt całodzienny (powyżej 8 godzin dziennie) - 7 pkt.
  • choć jeden z rodziców rozliczył podatek dochodowy za miniony rok w Poznaniu - 6 pkt.
  • dochód na osobę w rodzinie (więcej czytaj poniżej) - 1 pkt. lub mniej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski