MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja 2019 do liceum, technikum i szkoły branżowej w Wielkopolsce: Jak sprawdzić wyniki?

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
O godzinie 10 16 lipca poznamy listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów do szkół średnich w Wielkopolsce.
O godzinie 10 16 lipca poznamy listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów do szkół średnich w Wielkopolsce. Wojciech Wojtkielewicz
We wtorek, 16 lipca o godzinie 10.00 poznamy listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów do szkół średnich. Kiedy i gdzie zostaną wywieszone takie listy? Wyniki rekrutacji 2019 do liceów można sprawdzić na dwa sposoby.

CZYTAJ TEŻ: Rekrutacja 2019 do szkół średnich w Poznaniu: Listy są wywieszone. Ile osób nie dostało się do liceów, techników i szkół branżowych?

16 lipca 2019 r. o godz. 10 podane zostaną do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Sprawdzić je można na dwa sposoby:

  • bezpośrednio w szkołach zostaną wywieszone listy kandydatów do danej szkoły;
  • po zalogowaniu się w systemie Nabór na swoje konto kandydat zobaczy własne wyniki rekrutacji do wybranych szkół.

W Wielkopolsce w tym roku przez kumulacje dwóch roczników – absolwentów trzecich klas gimnazjów oraz ósmych klas szkół podstawowych – zwiększyło się obłożenie szkół średnich. Do liceów, techników i szkół branżowych w regionie trafić ma około 70 tysięcy absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów.

Sprawdź też:

Już od roku 2017 w Wielkopolsce podjęte zostały działania przygotowujące region na zminimalizowanie negatywnych skutków zmian. Utworzono o 3391 miejsc więcej niż jest tegorocznych absolwentów. Co prawda, jak mówi Aleksandra Kuź, wicekurator oświaty - nie wszyscy dostaną się do szkoły za pierwszym razem.

Czytaj też: Rekrutacja do liceum 2019: terminy Poznań. Kiedy listy, kiedy złożyć dokumenty?

Zakwalifikowani kandydaci będą mieli czas do 24 lipca, by przedłożyć oryginały dokumentów do szkoły którą wybrali. Ci, którzy nie zostali zakwalifikowani do żadnej szkoły, będą musieli czekać do 25 lipca – kiedy w szkołach średnich zostaną wywieszone listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Wtedy będą też znana ilość wolnych miejsc w wielkopolskich szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Już 26 lipca zacznie się nabór uzupełniający do szkół średnich w Wielkopolsce.

Warto podkreślić, że to samorząd jest odpowiedzialny za rekrutację do szkół publicznych i organizację pracy w szkołach, w tym zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc dla kandydatów.

Jak rekrutacja wygląda w innym województwach?

Poszczególne miasta mają różne terminy publikowania list zakwalifikowanych kandydatów do szkół średnich. Niektóre już je opublikowały, inne zrobią to w tym samym terminie co w Wielkopolsce, np. Mazowieckie, Dolnośląskie, Śląskie czy Świętokrzyskie. W tych regionach wyniki poznamy 16 lipca.

Czytaj też: Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2019. Które szkoły najlepsze w Polsce? Oto najnowsze zestawienie!

Natomiast w województwach małopolskim, pomorskim i podlaskim już trwa nabór uzupełniający do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych.

Minister edukacji przedstawił sytuację w wybranych szkołach, w których zakończył się już I etap rekrutacji. Wskazał, że wolne miejsca są m.in. w renomowanych liceach w Krakowie, Lublinie i Olsztynie. Zaznaczył, że w Krakowie po pierwszym etapie rekrutacji w II LO im. Jana III Sobieskiego zostało 20 dodatkowych miejsc, w VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego – 25, a w Zespole Szkół Łączności – 26.

Z kolei w Lublinie w I LO im. Stanisława Staszica wciąż jest 45 wolnych miejsc, w VIII LO im. Zofii Nałkowskiej – 74, a w XIX LO im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie – 54.

Podobnie sytuacja wygląda w Olsztynie. Liczba wolnych miejsc, na co wskazywał minister edukacji, wciąż jest duża. II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oferuje 126 wolnych miejsc, IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie – 120, a I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie – 78.

Czytaj też: Matura 2019 w Poznaniu. Które licea wypadły najlepiej? Sprawdź wyniki z języka polskiego, matematyki i angielskiego

Minister Dariusz Piontkowski podkreślił również, że łączna liczba wolnych miejsc w Krakowie to 3900, natomiast liczba uczniów w rekrutacji uzupełniającej to 2569. W Olsztynie liczba wolnych miejsc to 1782, a liczba uczniów w rekrutacji uzupełniającej to 1118.

Ogólnie dla 726 751 absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów przygotowano 830 234 miejsca w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. To w skali kraju ponad 103 tys. dodatkowych miejsc.

ZOBACZ TEŻ:

Znamy już wyniki tegorocznych matur. OKE w Poznaniu opublikowała m.in. średnie wyniki procentowe z matury z matematyki na poziomie podstawowym.Nie pozostawiają one złudzeń. Jedna szkoła w Poznaniu osiągnęła wynik zdecydowanie lepszy od innych. Które placówki znalazły się za nią? Gdzie kształcą się najlepsi "ścisłowcy"? Przejdź dalej i sprawdź najlepsze licea w Poznaniu 2019 --->

13 najlepszych liceów w Poznaniu 2019. Tutaj najlepiej zdano...

Oto najbardziej oblegane szkoły ponadgimnazjalne w Poznaniu. Do tych klas w poznańskich liceach kandyduje najwięcej uczniów! Sprawdź TOP 15.Przejdź dalej i zobacz, które klasy cieszą się największą popularnością --->

Najbardziej oblegane licea w Poznaniu [SPRAWDŹ]

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski