Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafał Blechacz z Filharmonią Poznańską na koncertach w Europie

Marek Zaradniak
Rafał Blechacz jest solistą koncertów Orkiestry Filharmonii Poznańskiej "Kompozytorzy na walizkach" w Niemczech i we Francji
Rafał Blechacz jest solistą koncertów Orkiestry Filharmonii Poznańskiej "Kompozytorzy na walizkach" w Niemczech i we Francji Marco Borggreve
Światowej sławy pianista polski Rafał Blechacz jest solistą koncertów Filharmonii Poznańskiej "Kompozytorzy na walizkach" w Niemczech i we Francji.

Koncertem w berlińskim Konzerthaus rozpoczyna w piątek, 14 lutego cykl „Kompozytorzy na walizkach” Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Solistą wszystkich koncertów jest światowej sławy polski pianista Rafał Blechacz.

Koncertem w Berlinie dyrygował Marek Pijarowski. Natomiast już 26 lutego Orkiestra Filharmonii Poznańskiej zagra we Frankfurcie nad Odra , 28 lutego w Darmstadt a 1 marca w 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w Theatre des Champs Elyses w Paryżu. Koncertami tymi dyrygować będzie Łukasz Borowicz. W programie wszystkich koncertów znajdują się l Koncert fortepianowy e -moll Fryderyka Chopina, „Tańce weselne” z baletu „Pieśń o Ziemi” Romana Palestra oraz III Stymfonia koncertująca na skrzypce, altówkę , wiolonczelę i fortepian Aleksandra Tansmana. Solistami w tym ostatnim utworze są muzycy Orkiestry Filharmonii Poznańskiej skrzypek Marcin Suszycki, altowiolista Dominik Dębski, wiolonczelista Józef Czarnecki oraz pianista Michał Francuz.

Emigracja odcisnęła się znaczącym piętnem na polskiej kulturze od czasów zaborów, aż po burzliwy wiek XX. Wśród najbardziej znanych XIX-wiecznych emigrantów był Fryderyk Chopin, który opuścił nieistniejącą wówczas na mapie Polskę by móc rozwijać artystyczną karierę. Wiek XX brutalnie obszedł się z artystami. Zmienna sytuacja polityczna, dwie wojny światowe i żelazna kurtyna zmusiły wielu twórców do emigracji powodując, że ich dorobek w Polsce przez wiele lat był nieznany. Wśród nich byli Aleksander Tansman(1897-1986) i Roman Palester (1907-1989). Kompozytor, pianista i dyrygent Aleksander Tansman od jesieni 1919 roku do śmierci mieszkał w Paryżu. Podczas II wojny światowej ze względu na zagrożenie zagładą mieszkał w USA. W roku 1945 za muzykę do filmu „Paris Underground” jako pierwszy polski kompozytor otrzymał nominację do Oscara. W roku 1977 roku był pierwszym polskim kompozytorem, który otrzymał fotel Królewskiej Akademii Nauk, Literatury i Sztuki w Brukseli.

Kompozytor Roman Palester nie pogodził się z socrealizmem. Wyjechał do Paryża w roku 1947. W latach 1952-72 mieszkał w Monachium gdzie był kierownikiem redakcji kultury Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Jego dzieła były zakazane do roku 1977. Filharmonia Poznańska od lat przywraca ich dzieła obu twórców nie tylko polskiej publiczności.

W lutym i w marcu Rafał Blechacz koncertuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej w Niemczech i we Francji.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski