Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radna miasta chce ratować akademiki przy ulicy Dożynkowej w Poznaniu. Deweloper chce ich rozbiórki

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Na początku roku w jednym z opuszczonych budynków akademików przy ul. Dożynkowej doszło do pożaru.
Na początku roku w jednym z opuszczonych budynków akademików przy ul. Dożynkowej doszło do pożaru. Robert Woźniak
Radna miasta z Klubu Wspólny Poznań Halina Owsianna złożyła do prezydenta Poznania i miejskiego konserwatora zabytków petycję w sprawie wpisania do rejestru zabytków akademików przy ulicy Dożynkowej 9. Wcześniej Uniwersytet Przyrodniczy sprzedał te budynki deweloperowi, który chce je wyburzyć.

Spis treści

Radna miasta broni akademików

Dwa budynki stanowiące część kompleksu akademików przy ulicy Dożynkowej 9 zostały sprzedane deweloperowi. Wymagałyby one przeprowadzenia remontu, jednak Uniwersytet Przyrodniczy nie był zainteresowany jego przeprowadzeniem.

Radna miasta chce, aby wstrzymać wydanie decyzji o wyburzeniu akademików, a także, by urzędnicy sami wpisali obiekty do rejestru zabytków, co uchroni akademiki przed rozbiórką. Dodatkowo budynki miałby stać się częścią planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

- To niewielkie miasteczko uniwersyteckie wpisuje się w historyczną przestrzeń naszego osiedla, a dalsza zabudowa aż do terenu boisk WTKKF stanowi jego spójną całość. Pragnę przypomnieć, że akademiki to nie tylko budynki, to też historia jego studentów i pracowników trzech poznańskich uczelni: Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza - przedstawiła Halina Owsianna w oświadczeniu podczas sesji rady miasta.

Akademiki kupione przez dewelopera

Z siedmiu budynków znajdujących się w kompleksie akademików, cztery zajmuje/zajmował Uniwersytet Przyrodniczy (obecnie jeszcze dwa), dwa są w gestii Uniwersytetu Ekonomicznego („Dewizka” i „Feniks”), jeden Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza („Babilon”). Pierwsze informacje związane z likwidacją części akademików w tym miejscu pojawiły się już w 2009 roku.

Uniwersytet Przyrodniczy w roku 2020 sprzedał dwa budynki (A i C) deweloperowi Vantage Development za kwotę 14 mln zł. Od lipca trwa procedura wydania decyzji o rozbiórce budynków. W tym miejscu miałby powstać dwa nowe bloki z garażami podziemnymi.

Kawał historii studenckiej braci

Radna Miasta podkreśla, że planowane do wyburzenia akademiki były świadkami rozwoju kultury studenckiej lat 60. ubiegłego stulecia. Zostały one zbudowane w 1956 roku.

- Od końca lat 50 funkcjonował tam klub studencki „Nurt”, który rozpoczął działalność w 1960 roku, w jednym z budynków w zespole akademików przy ul. Dożynkowej na Winogradach. Największą sławę i chwałę przyniósł mu Studencki Teatr Nurt funkcjonujący początkowo jako Estrada Winogrady. W latach 60. i 70. Nurt był jednym z najlepszych teatrów studenckich w kraju - opowiadała radna.

Z teatrem studenckim, który swoją siedzibę miał w jednym z akademików do rozbiórki, związany był aktor Zdzisław Wardejn. Poznański teatr Nurt był jedną z najdłużej funkcjonujących scen studenckich w Polsce. Pod koniec funkcjonowania akademika działał w tym miejscu Zespół Pieśni i Tańca "Łany".

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Fotografia pochodzi prawdopodobnie z lat 60. XX wieku.

Tak przez lata wyglądał Dom Studencki Jowita. Stał się ikoną...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski