MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa: Masz drób? Musisz to zgłosić

Marek Weiss
Ptasia grypa: Masz drób? Musisz to zgłosić
Ptasia grypa: Masz drób? Musisz to zgłosić Mariusz Kapała
Ptasia grypa dotarła do powiatu ostrowskiego. Służby weterynaryjne wydały już stosowne zarządzenia. Właściciele gospodarstw utrzymujących drób mają obowiązek zgłoszenia tego faktu. Nawet jeśli w ich obejściach są pojedyncze ptaki.

W ostatnich tygodniach napływały niepokojące informacje z sąsiedniego powiatu ostrzeszowskiego. Wykryto tam trzy ogniska - w miejscowościach Bierzów, Chlewo i Kaliszkowice Kaliskie. W czasie ubiegłego weekendu padło około 150 gęsi na fermach w Pawłowie i Kątach Sląskich (gmina Sośnie). Pobrane próbki wysłano do  Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Wyniki, które napłynęły w poniedziałek potwierdziły obecność wysoce zjadliwego wirusa H5N8.

Służby weterynaryjne niezwłocznie przystąpiły do utylizacji 14 tysięcy gęsi przebywających na obu wspomnianych  fermach. W promieniu 3 kilometrów od ognisk wyznaczono okręg zapowietrzony, a w promieniu 10 kilometrów - okręg zagrożony. Oba są objęte szczególnym nadzorem weterynaryjnym. Konieczne jest tam umieszczenie przed wszystkimi zagrodami i budynkami inwentarskimi mat nawilżonych środkiem dezynfekcyjnym oraz naczyń do mycia  rąk. Należy bezwzględnie przestrzegać nakazu utrzymywania drobiu oraz innych ptaków w zamkniętych pomieszczeniach. Tablice informacyjne oraz maty  zostały także rozmieszczone przy drogach.

Niezależnie od tego na terenie całego powiatu ostrowskiego wprowadzono obowiązek zgłoszenia miejsc utrzymywania drobiu lub innych ptaków (za wyjątkiem tych, które na stałe są trzymane w pomieszczeniach mieszkalnych). Informację taką należy skierować do powiatowego lekarza weterynarii, a stosowne formularze dostępne są u sołtysów oraz na stronie internetowej www.piw.ost-rowwlkp.pl.

Fermy drobiu w Pawłowie i Kątach Śląskich to odpowiednio ósme i dziewiąte ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. Specjaliści uspokajają, że wirus nie przenosi się na ludzi. Faktem jest jednak, że powoduje olbrzymie straty finansowe w branżach związanych z drobiarstwem, nie tylko u  hodowców czy w wylęgarniach, ale również w wytwórniach pasz, które nie mają zbytu na swoje produkty. Te ostatnie, jeśli epidemia ptasiej grypy będzie się dalej rozprzestrzeniać, być może będą musiały zwalniać swoich pracowników.

Producenci rolni, którzy na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym prowadzą hodowlę drobiu mogą ubiegać się o wsparcie ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szczegółowe informacje można zasięgnąć w biurach powiatowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski