Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psy policyjne na emeryturze pozostają bez opieki. Ma to zmienić ustawa. Co się zmieni?

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Jest projekt ustawy, który gwarantuje zwierzętom po pracy w służbach mundurowych dożywotnią opiekę
Jest projekt ustawy, który gwarantuje zwierzętom po pracy w służbach mundurowych dożywotnią opiekę Łukasz Kaczanowski
Zwierzęta, które pracowały w służbach mundurowych mają szansę na dożywotnią opiekę. Jest projekt ustawy, który miałby im to zapewnić. Obecnie psy czy konie nie mają takiej gwarancji. Niektóre z nich po skończonej służbie trafiają do dotychczasowych opiekunów, inne - pozostają bez opieki. Wtedy często z pomocą przychodzi Stowarzyszenie „Zakątek Weteranów”, które działa w Gierłatowie pod Wrześnią.

Do „Zakątka Weteranów” trafiają psy i konie, które zakończyły swoją służbę. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce. O tym, jak ważne jest uregulowanie kwestii opieki nad emerytowanymi zwierzętami, doskonale wie Sławomir Walkowiak, jeden z założycieli Stowarzyszenia „Zakątek Weteranów”.

- Od kilku lat walczymy o uregulowanie sprawy. Jest to ujma na honorze tych zwierząt. Jak można korzystać z ich umiejętności, a kiedy są już stare i chore, to pozbyć się ich i nie martwiąc, co dalej, zrzucać obowiązek ich utrzymania i leczenia na dotychczasowych opiekunów

– zastanawia się Sławomir Walkowiak.

Czytaj też: Zwierzę w służbie krajowi - to brzmi dumnie. A co potem?

Psy policyjne na emeryturze: Zapomniane przez państwo

„Zakątek Weteranów” powstał z troski o porzucone po służbie zwierzęta. – Mamy 10 kojców dla psów i 5 boksów dla koni, a opiekujemy się 11 psami i 7 końmi. Nie mamy już miejsca, a potrzeba funkcjonowania takich miejsc jest, jak widać, spora – mówi Walkowiak.

Stowarzyszenie ma pod swoimi skrzydłami zwierzęta, które skończyły pracę np. w policji i z różnych powodów nie mogły zamieszkać ze swoimi dotychczasowymi opiekunami. Niektóre z nich są schorowane i wymagają leczenia. Miesięczne koszty utrzymania zakątka wynoszą około 10 tysięcy złotych. Stowarzyszenie może liczyć jedynie na pomoc darczyńców, państwo w żaden sposób nie dokłada się do opieki nad czworonogami, które wiernie służyły krajowi.

- Staramy się wiązać koniec z końcem. Jest ciężko, bo są to potężne pieniądze, które idą na utrzymanie naszych podopiecznych. Czasami zastanawiam się, skąd one się biorą, że to wszystko jeszcze istnieje

– dodaje Walkowiak.

Psy policyjne na emeryturze: Ustawa zagwarantuje im opiekę?

Jest jednak nadzieja, że wkrótce sytuacja koni i psów na emeryturze ulegnie zmianie. Minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował o projekcie ustawy całościowo regulujący status zwierząt w służbie.

- Ustawa przewiduje dla zwierząt dożywotnie utrzymanie i dożywotnią opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo

– poinformował Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Jest to najważniejszy punkt całej ustawy. Ponadto, zwierzęta, które przejdą na emeryturę, mimo iż nie będą już czynnie pracować, to nie zostaną wycofane ze służby. Nadal będą znajdowały się na stanie danej jednostki.

- Jest to słuszne rozwiązanie, ale należałoby też pomyśleć, co z tymi zwierzakami, które już zostały wycofane ze służby, a jeszcze żyją. Im też należałaby się jakaś pomoc

– twierdzi Walkowiak.

Psy policyjne na emeryturze: Ustawa wejdzie w życie?

W tej chwili projekt ustawy trafił do uzgodnień wewnątrzresortowych i zostanie wpisany do rządowego wykazu prac legislacyjnych. Przedstawione zmiany przepisów wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.

- Mam nadzieję, że ustawa wejdzie w życie i „weterani” będą mieli zapewnioną godną opiekę na starość. Wcześniej ustawa tzw. „Piątka Kaczyńskiego” przewidywała punkt 18a, gdzie była mowa o emeryturach zwierząt w służbach mundurowych. Wiadomo, poległo to razem z całą ustawą. Teraz jesteśmy tak blisko, jak nigdy wcześniej. Trzymam kciuki, żeby w końcu się udało

– kończy Walkowiak.

Psy policyjne na emeryturze: Ile zwierząt pracuje w służbie?

Nadzieję na uregulowanie tej kwestii mają również policjanci. – Wyrażam ogromną satysfakcję i wdzięczność. Oczekiwania formułowane od wielu lat w poszczególnych służbach dziś materializują się w projekcie ustawy dot. statusu zwierząt w służbie. Nowe rozwiązania zapewniają opiekunom odciążenie z kosztów i możliwość dożywotniej opieki na profesjonalnym poziomie twierdzi Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Obecnie w służbach mundurowych pracuje 1207 psów i 62 konie. Rocznie ok. 10 proc. zwierząt przechodzi na emeryturę.

POLECAMY TEŻ:

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski