Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetwory na zimę: nietypowe połączenia - porzeczka z cebulą i truskawki z rabarbarem

Anastazja Bezduszna
Słodko-kwaśne przetwory z dodatkiem rabarbaru, porzeczek czy limonki pełne są witaminy C, która zimą jest nam bardzo potrzebna.

Podstawowy przepis na dżemy jest prosty. Umyte owoce wystarczy posypać cukrem i dać im puścić sok. Później gotować na małym ogniu tak długo, aż utworzy się gęsta masa. Niektórzy też dodają odrobinę wody, ale nie więcej niż 100 ml na 3 kg owoców. Modyfikacji tego przepisu jest wiele, ale zawsze najważniejsze jest, by dżem tak samo jak powidła nie przypaliły się. Dlatego musimy poświęcić im 5-6 godzin, a czasami nawet kilka dni i cierpliwie mieszać owoce.
By prawidłowo oczyścić owoce na konfiturę, dżem czy powidła, nie musimy każdej pestki usuwać osobno.
By zdjąć porzeczki z gałązki wystarczy przeciągnąć ją przez widelec. W przypadku agrestu, jeżyn, porzeczek, truskawek i malin przyda nam się bardzo drobne sito. Po podgrzaniu całych umytych owoców, nawet z szypułkami wystarczy przetrzeć je łyżką przez sito.
Jeżeli wolimy mieć całe owoce w słoikach, skorzystajmy z przepisu na kandyzowaną skórkę z cytryny czy pomarańczy. W taki sam sposób można przygotować całe owoce w cukrze, np. gruszki, jabłka, morele, truskawki, wiśnie, agrest.

Konfitura z rabarbaru i truskawek Patryka Golimowskiego

Składniki:

  • 300 g rabarbaru,
  • 150 g truskawek,
  • 10 listków melisy,
  • szklanka wrzątku,
  • 350 g cukru

Przygotowanie:
W szklance zrób napar z melisy (zalej listki wrzątkiem i przykryj). Parz napar około 10 minut aż do uzyskania ładnego koloru. Rabarbar umyj, pozbądź się brzydkich końców i podziel na małe części. Na rozgrzaną patelnię wrzuć rabarbar, cukier i 6-7 łyżek wody. Dobrze wymieszaj, smaż na średnim ogniu. Rabarbar po około 7-10 min zaczyna być miękki, wtedy należy dodać umyte wcześniej truskawki bez szypułek. Smaż jeszcze przez chwilę do uzyskania pożądanej przez ciebie konsystencji. Wcześniej umyte i dobrze wyparzone słoiki napełnij konfiturą. Dobrze dokręć słoiki i odwróć do góry dnem. Pozostaw słoiki do wystygnięcia w tej pozycji.

Uwaga: Przed dodaniem truskawek rabarbar można lekko rozgnieść łyżką. Konfitura najlepiej smakuje z naleśnikami lub z jeszcze gorącym ciastem drożdżowym.

Konfitura z porzeczek z czerwoną cebulą Natalii z Taczanowa Drugiego

Składniki:

  • 2 czerwone cebule,
  • 2 łyżki oleju rzepakowego,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 cm świeżego imbiru,
  • 150 g cukru trzcinowego (może być zwykły),
  • 200 g czerwonej porzeczki,
  • 150 ml octu z jabłek lub octu z czerwonego wina (nie balsamiczny),
  • sól, czarny pieprz

Przygotowanie:
Cebulę obieramy, kroimy na pół, a następnie w plasterki. Porzeczki płuczemy, odrywamy z gałązek, imbir ścieramy na tarce, czosnek przeciskamy przez praskę. Na oleju podsmażamy cebulę do momentu, aż zmięknie, dodajemy czosnek, imbir oraz cukier. Smażymy minutę i wlewamy ocet jabłkowy. Smażymy kolejne 5 minut, aż część octu odparuje, a całość zgęstnieje. Dodajemy czerwone porzeczki i smażymy kolejne 3-4 minuty. Porzeczki nie powinny sie rozpaść całkowicie. Doprawiamy solą i pieprzem. Przekładamy do czystego słoiczka. Przechowujemy w lodówce, ale możemy też pasteryzować. Podajemy do mięsa z grilla i wędlin na zimno.

Konfitura z wiśni Wiesławy Sypniewskiej

Składniki:

  • 2,5 kg wydrylowanych wiśni,
  • 1 kg cukru

Przygotowanie:
Wiśnie wydrylować, zasypać kilogramem cukru. Kiedy puszczą sok, zlać go do garnka i zagotować. Gorącym sokiem zalać wiśnie. Tę czynność powtarzać przez 3 dni. Trzeciego dnia zagotowujemy sok, wiśnie wkładamy do słoików, gorącym sokiem zalewamy wiśnie, słoiki zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do wystygnięcia.

Sposób na maliny od pani Agnieszki z Konina

Składniki:

  • 1 kg malin,
  • koniecznie umytych,
  • 500 g cukru

Przygotowanie:
Maliny wsypujemy do rondla. Kwadrans gotujemy, mieszając na średnim ogniu. Można dodać kilka kropel cytryny. Następnie wsypujemy cukier. I znów gotujemy kwadrans. Potem już tylko wkładamy do kształtnych wcześniej wyparzonych słoiczków. Zakręcamy i ustawiamy do góry dnem tak aby wystygły i zassały się.
Podobnie zamykamy w słoiku czarną porzeczkę. Pamiętajmy jednak, by dokładnie oskubać ją z szypułek. Bez żadnych dodatków. Bez konserwantów. Bez peklowania.

Konfitura z jagód

Składniki:

  • 1 kg jagód,
  • szklankę cukru
  • 2-3 łyżki soku z limonki

Przygotowanie:
Jagody przebieramy i bardzo delikatnie myjemy. Przesypujemy do dużego garnka z grubym dnem i zasypujemy cukrem. Skrapiamy sokiem z limonki i gotujemy około godzimy na średnim ogniu, cały czas mieszając. Po tym czasie możemy spróbować konfitury i w razie potrzeby dodać cukru czy soku z cytryny. Później wszystko dokładnie mieszamy i gotujemy jeszcze z 5-10 minut. Następnie gorące jagody przekładamy do wyparzonych słoiczków. Zakręcamy i odstawiamy do wystygnięcia.

Test na gotowość dżemu

Sposobem sprawdzenia gotowości dżemu jest tak zwany test "talerzykowy". Wystarczy mieć suchy talerz, który najpierw musimy wstawić na chwilę do lodówki. Po dosłownie minucie wyjmujemy go z lodówki (ma być zimny). Wykładamy na niego odrobinę gorącego dżemu. Jeśli dżem dosyć szybko stanie się podobny do galaretki, a na jego wierzchu pojawią się "zmarszczki" - dżem jest gotowy. Jeżeli rozpłynie się po talerzu - warto jeszcze gotować go co najmniej pół godziny.
Pamiętajmy też, że im mniej cukru dodamy do owoców, tym dłużej musimy gotować dżem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski