Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rogaliki drożdżowe na śniadanie lub podwieczorek. Najlepsze przepisy na rogaliki drożdżowe z marmoladą, dżemem lub serem

KAS
Rogaliki drożdżowe sprawdzą  się jako podwieczorek
Rogaliki drożdżowe sprawdzą się jako podwieczorek pixabay.com
Rogaliki drożdżowe to wypiek, który sprawdzi się jako słodki podwieczorek lub przekąska. Ich przygotowanie nie jest - wbrew pozorom tak trudne, jak wielu z Was sądzi. Sprawdźcie, jak przygotować rogaliki drożdżowe z nadzieniem - czego potrzeba do ich wykonania, jak upiec rogaliki drożdżowe i jak przygotować nadzienie.

Przepis na rogaliki drożdżowe - podstawa

Do przygotowania rogalików drożdżowych potrzebne nam będą mąka, drożdże, masło lub margaryna, mleko, jajka, cukier i sól.

Jako nadzienie znakomicie sprawdzą się powidła i wszelkie gęste słodkości z owoców, twarożek z cukrem i cynamonem, ale można też rogaliki drożdżowe nadziać czekoladą lub kremem orzechowo-czekoladowym typu nutella.

Rogaliki drożdżowe mogą być samodzielnym daniem - gdy będą z serem lub owocami, lub słodkim podwieczorkiem - gdy nadziejemy je czekoladą.

Zobaczcie, jak przygotować rogaliki drożdżowe oraz zobaczcie kilka przepisów na nadzienie do nich.

**Zobacz też, jak rogaliki drożdżowe piecze się w Wielkopolsce:

Rogaliki drożdżowe - Margonin**

Przepis na rogaliki drożdżowe na słodko - składniki

Do wykonania 24 sporych rogalików drożdżowych potrzebne będzie:

  • 65 dkg mąki (najlepiej tortowej)
  • 3 dkg drożdży
  • szklanka mleka (250 ml)
  • pół kostki masła (100 g)
  • cztery łyżki cukru
  • szczypta soli
  • 2 jajka

Przepis na rogaliki drożdżowe na słodko - przygotowanie

Mleko podgrzewamy, odlewamy około pół szklanki i wkruszamy do ciepłego (ale nie gorącego!) drożdże, łyżeczkę cukru i około 3 łyżek mąki. Starannie mieszamy i odstawiamy na 10 minut, aż drożdże zaczną pracować (powinny pojawić się bąbelki na powierzchni, a całość lekko unieść).

Do pozostałego podgrzanego mleka dodajemy masło i je rozpuszczamy. Odstawiamy na bok.

Do dużej miski wsypujemy mąkę, cukier i sól i mieszamy. W mieszance robimy wgłębienie, wlewamy drożdżowy zaczyn i delikatnie łączymy składniki. Następnie dodajemy jajko, mieszamy i powoli dodajemy mleko z rozpuszconym masłem. Powstałą mieszankę wyrabiamy (ręką albo hakiem w mikserze) aż powstanie jednolite ciasto, które nie będzie się kleić do ręki i ścianek miski (około 10 -15 minut).

Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe (bez przeciągów) miejsce do wyrośnięcia na około 1,5 godziny.

Po tym czasie wykładamy wyrośnięte ciasto na rogaliki drożdżowe na posypaną mąką stolnicę lub blat i jeszcze przez chwilę wyrabiamy. Po tym czasie dzielimy ciasto na pół i każdą połowę rozwałkowujemy na placek grubości około 0,5 centymetra.

Ciasto na rogaliki drożdżowe powinno być gładkie, elastyczne i "odchodzić" od ręki

Rozwałkowany placek dzielimy na 8 lub 16 trójkątów (jak pizzę - na pół, na ćwierć, następnie każdą ćwiartkę jeszcze na pół). Na powstałe trójkąty układamy - na szerszym końcu - łyżeczkę nadzienia i zawijamy w kierunku cieńszego końca. Brzegi zawijamy, by powstał rogalik.

Powstałe rogaliki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, pamiętając by zachować odstępy. Można przedtem obtoczyć rogaliki w roztrzepanym białku jajka i w cukrze, lub tylko posmarować wierzch żółtkiem. Ułożone na blasze rogaliki przykrywamy ściereczką i odstawiamy jeszcze na 20 minut do ponownego wyrośnięcia.

Rogaliki drożdżowe - pieczenie: w jakiej temperaturze i jak długo piec?

Piekarnik należy rozgrzać do temperatury 180 stopni C (bez termoobiegu). Wstawić blachę z rogalikami na około 18-20 minut i piec na złoty kolor. Po upieczeniu pierwszej blachy, wstawić kolejną partię do pieczenia.

Upieczone rogaliki drożdżowe - te posmarowane tylko żółtkiem - można dodatkowo oprószyć cukrem pudrem lub posmarować lukrem.

Rogaliki drożdżowe z marmoladą lub dżemem

Rogaliki drożdzowe z dżemem są doskonałym daniem na podwieczorek lub przekąską na drugie śniadanie. Dżem powinien mieć gęstą konsystencję (dobre są powidła śliwkowe lub gęsta konfitura malinowa lub truskawkowa).

Rogaliki drożdżowe z serem

Upiecz rogaliki drożdżowe przy pomocy podstawowego przepisu a następnie przygotuj słodkie, twarogowe nadzienie.

Składniki, które będą Ci potrzebne:

  • 300 g twarogu (typu klinek lub w kostce)
  • 1 jajko
  • 2 łyżki drobnego cukru (lub cukru pudru)
  • cukier waniliowy lub cynamon lub aromat migdałowy (opcjonalnie)

Przygotowanie:
Składniki wymieszać dokładnie ze sobą (jajko można wcześniej ukręcić na kogel-mogel z cukrem).

Rogaliki drożdżowe z jabłkami

Popularna przekąska, która idealnie sprawdzi się jako drugie śniadanie. Pożywny posiłek przygotowany wcześniej dzieci mogą wziąć do szkoły a dorośli do pracy. Ciasto drożdżowe nie powinno się rozpadać ani kruszyć a jabłkowe nadzienie z cynamonem da niesamotiwy zapach.

Jak przygotować rogaliki drożdżowe z jabłkami? Zrealizuj przepis podstawowy a następnie przejdź do realizcji słodkiego nadzienia.

Składniki:

  • 1 kg jabłek
  • 2-3 łyżki cukru lub 100 g miodu
  • łyżka masła
  • cynamon (opcjonalnie)

Przygotowanie:
Jabłka obieramy, kroimy na ćwiartki, wycinamy gniazda nasienne i kroimy w centymetrową kostkę. W rondelku rozpuszczamy masło dodajemy cukier, mieszamy do rozpuszczenia, ale nie za długo, żeby nie stwardniał na karmel, dodajemy jabłka oraz cynamon i prażymy. Kiedy masa zgęstnieje, a jabłka będą się rozpadać, odstawiamy do ostygnięcia.

***

Zboże w roli głównej, czyli kruche rogaliki drożdżowe i nie tylko w kuchni Andrzeja Polana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski