Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj sekrety idealnej zupy

Anastazja Bezduszna
Poznaj sekrety idealnej zupy. Podstawą każdej zupy jest smaczny wywar. Rybna, mięsna, grzybowa czy na bazie warzyw - ważne wybrać świeże surowce. Z mięsa wołowego do zup możemy wybierać pomiędzy łopatką, mostkiem, polędwicą czy udźcem. Z mięsa wieprzowego najlepiej postawić na łopatkę i przednią golonkę. Co do ptaków i ryb - tu nadają się wszystkie części - ważne, by mięso było młode i świeże.

Wywar rybny ugotować można również na tak zwanych odpadkach, czyli głowach, kręgosłupach czy płetwach. Ale tu trzeba pamiętać, by usunąć oczy i skrzela, jeżeli tego nie zrobimy, zupa może być gorzka.

By zupa była zdrowsza, lepiej przygotować wywar na chudym mięsie lub samych warzywach, to pozwoli zredukować kaloryczność potrawy. Preferowane dodatki skrobiowe w małokalorycznych zupach to kasze gruboziarniste, pełnoziarnisty makaron czy ryż brązowy.

Dobra zupa gotuje się powoli

Jeżeli będziemy cały czas gotować wywar na dużym ogniu - zupa będzie mętna i ze słabym smakiem.

Składniki:
Na 2,5 litra wody potrzebujemy około 500 g mięsa, ryby czy włoszczyzny i około 10 g soli.

Przygotowanie :
Wrzucamy do wody mięso/rybę czy warzywa i doprowadzamy do wrzenia. Następnie zmniejszamy ogień.
Kiedy solić: sól trzeba dodawać w różnych momentach w zależności od surowca. A mianowicie - rybną i grzybową zupę najlepiej posolić na początku gotowania, mięsną - po tym, jak ugotują się warzywa. Drobiową zupę i warzywny wywar należy solić mniej więcej w jednej trzeciej czasu gotowania.
Przesolona zupa: Jeżeli zupa będzie wydawać się nam za słona - możemy, zawsze można poprawić jej smak. Wystarczy włożyć torebkę z ryżem do zupy i doprowadzić całość do wrzenia. Ryż „wyciągnie” z wywaru nadmiar soli.
Czas gotowania: W przeciwieństwie do tradycyjnego bulionu wieprzowego lub drobiowego rybny gotuje się krócej. Po usunięciu szumowin od razu możemy dodawać warzywa, przyprawy i zioła.

Nie przegotuj warzyw

Wszystkie warzywa muszą być wrzucone w odpowiednim czasie, biorąc pod uwagę czas ich gotowania.

Czas gotowania warzyw:

  • Fasola moczona - 50 minut
  • Groch moczony - 40-45 minut
  • Kasza perłowa - 45 minut
  • Kapusta - 25-30 minut
  • Brokuły - 20 minut
  • Rzepa - 15-20 minut
  • Ziemniaki i makaron - 12-15 minut
  • Marchewka, cebula- 10-12 minut
  • Buraki pieczone czy duszone - około 10-12 minut
  • Szpinak - 8-10 minut
  • Szczaw - 5-7 minut
  • Pomidory - do 5 minut

Jeżeli chcemy przygotować zupę krem, najlepiej wybrać jedno-dwa warzywa lub wziąć te w jednym kolorze. W przeciwnym razie smaki będą wybijać się jeden przed drugi i zupa będzie miała nieokreślony, niewyraźny smak.

Zioła i przyprawy

Pojedyncze przyprawy, takie jak pieprz ziarnisty czy ziele angielskie dodawać możemy od razu po dodaniu wszystkich warzyw. Potrzebują trochę więcej czasu na oddanie smaku. Jeżeli dodajemy liście laurowe, pamiętajmy, że gotować je możemy maksymalnie 20 minut, w przeciwnym razie mogą dodać zupie zbyt gorzko-korzenny smak. Co do przypraw mielonych i sypkich - wrzućmy je na samym końcu - wystarczy nawet 10 minut przedkońcem gotowania. Natomiast mieszanki suszone wrzućmy do zupy na 5-7 minut wcześniej. Jeżeli nie lubimy, kiedy coś nam pływa w zupie, możemy wszystkie przyprawy i zioła umieścić w torebce do parzenia herbaty i zanurzyć w garnku.

Zaprawiamy zupy

Jeśli to możliwe, zupę lepiej zagęścić mlekiem, jogurtem czy śmietanką o niższej zawartości tłuszczu niż jej pełnotłustym wariantem.
Pamiętajmy, że tylko bardzo tłusta śmietana nie zwarzy nam się w gorącej zupie.
Do tych o mniejszej zawartości tłuszczu przed zaprawianiem dodać kilka łyżek wystudzonej zupy i opcjonalnie odrobinę mąki.
Można zupy zamrozić: po ostudzeniu wystarczy przelać zupę do szczelnie zamykanego naczynia i wstawić do zamrażalnika. Rozmrażać najlepiej w większym garnku, na dno którego trzeba wlać kilka łyżek wody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski