MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy dotyczące hulajnóg będą respektowane w mieście - Straż Miejska już przygląda się ich użytkownikom

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
To spotkanie prewencyjne - Straż jednak będzie reagować na wykroczenia, choć przekroczenia prędkości raczej nie zmierzy
To spotkanie prewencyjne - Straż jednak będzie reagować na wykroczenia, choć przekroczenia prędkości raczej nie zmierzy Straż Miejska
Zmieniły się przepisy prawa o ruchu drogowym dotyczące hulajnóg – ich użytkownicy m.in. mogą już jechać po chodniku i drodze rowerowej, ale nie mogą przekraczać prędkości 20 km/godz. Prawo jednocześnie precyzuje, jak powinny być parkowane hulajnogi, kładąc kres nagminnemu porzucaniu w przypadkowych miejscach. Czy w Poznaniu te przepisy są już przestrzegane?

Poznańska policja zanotowała od 20 maja tylko jedno zdarzenie drogowe z udziałem hulajnogi, w którym zawinił kierowca skody: skręcając u zbiegu Dolnej i Górnej Wildy, nie ustąpił on pierwszeństwa kobiecie jadącej hulajnogą na drodze rowerowej i potrącił ją. Nie zgłaszano także żadnych incydentów z hulajnogami parkującymi w sposób zagrażający pieszym, rowerzystom, czy kierowcom. Policja jednak zapewnia, że będzie interweniować, jeśli będzie wzywana do przypadków łamania przepisów.

Straż Miejska rozpoczęła za to akcję informacyjną wśród młodzieży i dzieci, spotykając się z nimi w poznańskich szkołach. M.in. w SP nr 5 na Wildzie strażniczki mówiły o elektrycznych hulajnogach i o nowych przepisach. Straż także już zatrzymywała na ścieżkach rowerowych rowerzystów oraz osoby jadące hulajnogami i wręczała im ulotki o zmianach w prawie, apteczki i odblaski.

od 16 lat

- Na razie stawiamy na informowanie, natomiast na wykroczenia i sprawy porządkowe będziemy reagować na bieżąco, m.in. kontaktując się z operatorami systemów hulajnóg – mówi Przemysław Piwecki ze Straży Miejskiej.

Parkowanie - gdzie zostawić hulajnogę

Nowy przepis dotyczący parkowania mówi, że hulajnoga powinna być zaparkowana na miejscu przeznaczonym do tego na chodniku, a jeśli takiego nie ma, to jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika – tej najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do niej. Przy czym w tym miejscu nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 m. W Poznaniu przepis jest znany operatorom, bo ZDM jako zarządca dróg podpisał już z z firmami Lime i Bolt porozumienie, które zobowiązuje ich do kontrolowania prawidłowego parkowania i usuwania źle zaparkowanych lub uszkodzonych hulajnóg.

Na razie nie wyznaczono miejsc postojowych dla hulajnóg, miasto analizuje jednak możliwość ich utworzenia.

Kolejne przepisy dotyczące hulajnóg

Od 20 maja hulajnogi mogą korzystać z drogi dla rowerów, pasa ruchu dla rowerów, a także chodnika, gdy nie ma dwóch pierwszych dróg, a na sąsiedniej jezdni nie ma ograniczenia prędkości do 30 km/godz. Nie tylko mogą, ale nawet muszą za to jechać jezdnią, jeśli takie ograniczenie prędkości na niej obowiązuje. Co ważne – na chodniku oraz drodze dla pieszych jadący hulajnogą ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu.
Dzieciom do lat 10 nie korzystać z hulajnogi, gdy mają kartę rowerową lub prawo jazdy kat. „AM”, „A1”, „B1” lub „T”.

Zobacz też: Hulajnogi będą mogły jechać po drodze rowerowej i jezdni. Ale pod pewnymi warunkami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski