Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele aborygeńskiego plemienia przybyli do Poznania. Z jakiej okazji? Zobacz zdjęcia!

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Wideo
od 16 lat
Przedstawiciele aborygeńskiego plemienia Monero-Ngarigo przybyli do Poznania z okazji trwającego obecnie roku Pawła Edmunda Strzeleckiego - badacza, geologa, odkrywcy i podróżnika pochodzącego z Poznania. Wieczorem wezmą oni udział w koncercie, towarzyszącego im chóru Djinama Yiliga.

Aborygeni w Poznaniu

Aborygeni reprezentujący plemię Monero-Ngarigo są tradycyjnymi kustoszami zdobytej przez słynnego polskiego podróżnika góry Kościuszki. Przybyli oni na Wzgórze św. Wojciecha, gdzie odwiedzili Kryptę Zasłużonych Wielkopolan. Pochowany został tam Paweł Edmund Strzelecki.

Najwyższy szczyt Australii zmieni nazwę?

To właśnie poznański podróżnik nazwał najwyższy szczyt Australii górą Tadeusza Kościuszki, jednak są zakusy, aby zmienić tę nazwę.

Czytaj także: „Za szybcy za wściekli” znów szaleli na Morasku. Mieszkańcy mają dość. UAM zezwala na interwencję. Zobacz zdjęcia i wideo!

- Istnieją pewne grupy, które chciałby zmienić nazwę góry na coś bardziej aborygeńskiego lub wprowadzić do użytku drugą nazwę. Wynika to z rosnącej popularności szczytu, zwłaszcza turystycznej. Na razie ta nazwa nie jest zagrożona, ponieważ nie zgadzają się na to przede wszystkim aborygeńscy kustosze, z którymi współpracujemy

- mówił prof. Andrzej Kozek z organizacji Kosciuszko Heritage.

Prelekcja i występ chóru

Poznaniacy także będą mieli okazję spotkać się z przedstawicielami plemienia 16 maja o godzinie 19 w Pawilonie przy ulicy Ewngelickiej 1. Towarzyszyć im będzie występ chóru Djinama Yiliga.

O obyczajach i kulturze Monero-Ngarigo, górze Kościuszki, Pawle Edmundzie Strzeleckim, a także budowaniu relacji między polonią australijską a plemieniem opowiedzą przedstawiciele starszyzny Iris White i John Dixon oraz prof. Andrzej Kozek z organizacji Kościuszko Heritage.

Obserwuj nas także na Google News

Następnie na scenie wystąpi chór Djinama Yilaga, który powstał w 2019 roku z inicjatywy malarki Cheryl Davison, z plemienia Monero-Ngarigo. Grupa zaprezentuje repertuar przygotowany specjalnie na występy w Polsce. Chór śpiewa m.in. o odnowie tożsamości kulturowej plemienia oraz traumatycznych wydarzeniach z epoki kolonializmu. Wstęp bezpłatny.

Rok Strzeleckiego

Rok 2023 został uznany przez Sejm i Radę Miasta Poznania Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Pochodził on ze zubożałej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, obecnie części miasta. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem.

Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Która znana gwiazda urodziła się w Poznaniu? Oto aktorki, piosenkarki i prezenterki, które widujemy na ekranach telewizorów, a pochodzą ze stolicy Wielkopolski lub są w jakiś sposób związane z Poznaniem. Odniosły sukces i często widujecie je na ekranach telewizorów.Kliknij i przejdź do galerii ----->

Znane kobiety związane z Poznaniem. Aktorki, piosenkarki i p...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski