MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa rynku Łazarskiego: Pojedziemy tunelem pod targowiskiem

Marcin Idczak
Pod rynkiem ma być parking z tunelem, którym mają przejeżdżać samochody
Pod rynkiem ma być parking z tunelem, którym mają przejeżdżać samochody Grzegorz Dembiński
Rynek Łazarski ma się zmienić. Na zlecenie spółki Targowiska studenci Politechniki Poznańskiej przygotowali koncepcję jego przebudowy.

– Koncepcja została już przekazana miejscowym radnym, a na początku roku będziemy chcieli poprosić o konsultacje mieszkańców i kupców – mówi Krzysztof Janowski, prezes Targowisk.

Co ma się zmienić w tym rejonie Łazarza? Przede wszystkim pod płytą targowiska ma powstać podziemny parking na 200 samochodów. Kolejną nowością jest to, że nie będzie można z ul. Dmowskiego dojechać przez rynek do ul. Małeckiego. – Przejazd ma być możliwy tunelem, który będzie prowadził przez parking – wyjaśnia Krzysztof Janowski. Natomiast ulice wokół targowiska mają pełnić rolę ronda.

CZYTAJ TEŻ: Rynek Łazarski: Remont pilnie potrzebny. Jakie są plany? [ZDJĘCIA]

Sam rynek podzielony jest na dwie części tzw. dużą i małą. Na tej pierwszej po zakończeniu przebudowy nadal ma być prowadzony handel. Druga natomiast by była przeznaczona pod ogródki gastronomiczne i kawiarniane.

– Zapoznaliśmy się już z tą koncepcją – wyjaśnia Filip Olszak z rady osiedla Łazarz. – Mamy kilka uwag. Pierwszą z nich jest to, co będzie się działo z kupcami podczas przebudowy – mówi. Prezes Targowisk uspokaja, że przebudowa by była prowadzona etapami.

Dodaje też, że jeśli nie wprowadzi się zmian, to klienci będą odchodzić od robienia zakupów na rynku Łazarskim. Samorządowcy dodają również, że stworzenie parkingu podziemnego będzie miało sens tylko wówczas, gdy na Łazarzu powstanie strefa płatnego parkowania. – Inaczej kierowcy będą woleli za darmo zostawić samochody na okolicznych ulicach – dodaje Filip Olszak.

Krzysztof Janowski zapowiada, że oprócz mieszkańców w tej sprawie muszą jeszcze wypowiedzieć się drogowcy, szefowie Poznańskich Inwestycji Miejskich.

– Pracujemy już nad dokładnym projektem, ale na razie dotyczącym tylko powierzchni rynku Łazarskiego – wyjaśnia Kazimierz Skałecki, wiceprezes PIM. Sami kupcy są bardzo powściągliwi w swoich piniach na temat przebudowy.

– Wiele osób zrezygnowało już z prowadzenia straganów, w ostatnich latach widać znaczny odpływ klientów – mówi jeden ze sprzedawców z tzw. małej części. – Na pewno trzeba coś zrobić, by przyciągnąć tutaj ludzi, tym bardziej, że powstające w okolicy sklepy stanowią dla nas bardzo dużą konkurencję – dodaje.

Dokładne koszty przebudowy będą znane dopiero po przygotowaniu dokładnych planów technicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski