Prywatne liceum w Poznaniu – innowacyjna edukacja bez ocen inspirowana modelem fińskim

Materiał informacyjny NAVIGO
Rynek szkół średnich w Poznaniu powiększa się o kolejne prywatne liceum. To szkoła, którą powinni wziąć pod uwagę rodzice i uczniowie, oczekujący, że liceum nauczy ich nie tylko podstawy programowej, ale również pobudzi ich krytyczne myślenie, a przede wszystkim rozwinie ich talenty – nie tylko te związane z obowiązkowymi przedmiotami. Na czym polega edukacja w liceum w modelu fińskim i dlaczego nastolatkowie ją uwielbiają?

Edukacja w modelu Fińskim – czym jest i za co kochają ją licealiści

Fiński model edukacyjny to system oparty na kilku kluczowych zasadach, które sprawiły, że Finlandia zdobyła międzynarodową reputację oświatową. Cieszy się on dużym uznaniem ze względu na swoje innowacyjne podejście do nauczania, zorientowane na równość, rozwój umiejętności społecznych i indywidualne potrzeby uczniów. Fińscy uczniowie nie są oceniani w standardowy sposób, liczba godzin, które spędzają w szkole, jest w porównaniu do innych krajów zdecydowanie krótsza, a nauczyciele stawiają na współpracę z uczniami zamiast na dystans, doskonale wszystkim znany z polskich szkół.

To środowisko, w którym uczniowie chętniej się uczą, a właściwie lepszym stwierdzeniem jest, że zdobywają wiedzę, ale też umiejętności miękkie takie jak sztuka dawania i otrzymywania informacji zwrotnych.
Z zalet fińskiej edukacji czerpie prywatne liceum Navigo, które podbiło już serca uczniów we Wrocławiu, a od września startuje ze swoim oddziałem w Poznaniu. Za co uczniowie pokochali naukę we Wrocławskiej placówce?

Jak twierdzi Paweł Słuju (współzałożyciel Autorskeigo Liceum Navigo) - uczniowie najbardziej cenią sobie opartą na szacunku i zaufaniu atmosferę w szkole, w której każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania, argumentowania i dyskutowania.

Dzięki atmosferze partnerskich relacji i bezpieczeństwa można swobodnie czuć się zarówno w tematach, które z początku wydają się uczniom trudne, jak również rozwijać tematy interesujące naszych uczniów, nawet jeśli wykracza to poza zakres podstawy programowej omawianej w tradycyjnej szkole.

Poczucie wsparcia, które otrzymują uczniowie w Autorskim Liceum Navigo zachęca do wychodzenia poza sztampowe normy tradycyjnej szkoły, dlatego nasi uczniowie biorą udział między innymi w ogólnopolskiej grze giełdowej, jeśli interesuje ich inwestowanie. Zainteresowani nowymi technologiami pomagają wprowadzić gogle VR do codziennych lekcji lub uczestniczą w przygotowywaniu kongresu dotyczącego bezpieczeństwa cyfrowego. Licealiści z Navigo uczestniczą również w projektach artystycznych, w wolontariacie, lub rozwijają się sportowo.

Cenią otrzymywaną informację zwrotną dotyczącą poziomu przyswojenia danej kompetencji, zamiast tradycyjnych ocen wyrażanych w cyfrach. Dzięki autorskiemu systemowi pracy w oparciu o mapy kompetencji (szkoła przygotowała specjalną aplikację do pracy z kompetencjami) wiedzą, co już potrafią, czego jeszcze nie i co mają zrobić, aby w danej umiejętności być samodzielnym - mówi Paweł Słuju

Paweł Słuju dodaje też, że ważne dla uczniów jest to, że w Navigo uczniowie podejmują decyzję, kiedy chcą sprawdzić swój stopień przyswojenia wiedzy. U nas nie ma niezapowiedzianych kartkówek, wyrywania do odpowiedzi. To nasz szacunek do różnorodności w tempie uczenia się ludzi i przejaw zaufania, że jak uczeń będzie gotowy, to zgłosi swoją chęć do przystąpienia do zaliczenia kompetencji. I nie chodzi o niwelowanie dyskomfortu, ale budowanie poczucia sprawstwa i brania odpowiedzialności za własny rozwój.

Nowe prywatne liceum w Poznaniu – szkoła, która rozwija talenty

Prywatne liceum Navigo w Poznaniu to możliwość odkrycia swoich mocnych stron i rozwój kompetencji, które mogą z tego wynikać. W przeciętnej szkole uczniowie są chwaleni za osiągnięcia, w które włożyli większą pracę niż inni, a efekty ich starań są namacalne. Za talenty uznaje się grę na instrumencie, wybitną wiedzę na temat danego zagadnienia, zdolności pisarskie czy sportowe. Mało jednak mówi się o predyspozycjach, które można wykorzystać bez względu na to, jak będzie wyglądało przyszłe życie uczniów i na jaki kierunek się zdecydują.

Szkoła Navigo w Poznaniu stawia na odnalezienie najmocniejszych stron każdego ucznia indywidualnie i pokazuje, jak można z nich czerpać i rozwijać. Czym są w takim razie talenty, które młodzież będzie rozwijała w nowym prywatnym liceum w Poznaniu?

W Liceum pracujemy w oparciu o Talenty Gallupa. Talent to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który znajduje praktyczne zastosowania. Jest naturalnym potencjałem, predyspozycją człowieka. Każdy człowiek ma 5 dominujących talentów. W II klasie diagnozujemy talenty naszych uczniów, a później wspieramy ich rozwój tak, aby stały się ich mocną stroną, obszarem mistrzostwa osobistego. Poza tym kładziemy nacisk na rozwój kompetencji społecznych ważnych w XXI wieku. Dbamy o rozwój współpracy, komunikacji, pracy projektowej krytycznego myślenia, kreatywności, oporności psychicznej. – mówi Donata Borkowska (współzałożycielka Autorskiego Liceum Navigo Poznań).
I dodaje - Uczymy wewnątrz-sterowności, brania odpowiedzialności, i sprawczości.

To ważne, że rozmaite talenty dzieci w Navigo będą rozwijane też w praktyce, między innymi dzięki Szkolnemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości i pracy projektowej

Szkoła stawia też na praktyczne podejście do zajęć, dlatego uczniowie lepiej rozumieją, do czego może przydać się im nowa umiejętność lub zdobyta wiedza. To wszystko prowadzi do świadomego rozwoju i łączenia wiedzy z umiejętnościami miękkimi – tak cenionymi na dzisiejszym rynku pracy.

Dobre liceum w Poznaniu – spotkania z rodzicami już się rozpoczęły

Z wyborem dobrego prywatnego liceum nie warto czekać. Nie trzeba też pozostawiać wszystkiego zdanym egzaminom i oczekiwać w stresie na listy przyjętych. Dlatego właśnie w Navigo już teraz rozpoczęły się zapisy na spotkania z uczniami i rodzicami. Szkoła średnia ma strategiczne znaczenie dla dalszych edukacyjnych wyborów młodych ludzi, więc spotkania mają charakter kameralny.

Jak twierdzi Paweł Słuja. - Spotkania z rodzicami są rozmową. Podczas spotkania opowiadamy o tym, jaką szkołą jesteśmy. Czego uczniowie i rodziny mogą się spodziewać po przystąpieniu do społeczności Navigo, a czego nie mogą. Rozwiewamy np. mit o tym, że skoro nie ma ocen to jest to szkoła, w której nie trzeba się uczyć – wręcz przeciwnie. Otwarcie mówimy też o tym, jaką szkołą nie jesteśmy, np. że świadomie i celowo unikamy uczestniczenia w rankingowych wyścigach chociaż nasi uczniowie zdobywają czołowe miejsca w ogólnopolskich olimpiadach, to jest to miłe docenienie wysiłku włożonego przez tych uczniów, którzy chcą się sprawdzić, a nie systemowa filozofia szkoły. O szczegółach opowiadamy właśnie podczas spotkań rekrutacyjnych tak, aby obie strony mogły podjąć świadomą decyzję o wyborze Liceum

Jak się przygotować do spotkania w prywatnym liceum Navigo?

Przemyśleć czego od Liceum Rodzice i uczeń oczekują? Jakie potrzeby ma nastolatek, które Liceum powinno uwzględnić? Określić, czego chcą i czego na pewno nie chcą dla swojego dziecka – radzi Donata Borkowska.

Na spotkanie można umówić się za pomocą strony internetowej navigoliceum.pl

Nauka krytycznego myślenia – jak Twoje dziecko może rozpocząć naukę jeszcze w podstawówce

Od listopada 2023 r. do stycznia 2024 r. Autorskie Liceum Navigo prowadzi
w poznańskich szkołach podstawowych warsztaty z Krytycznego Myślenia oraz weryfikowania informacji znalezionych w Internecie.

O celu warsztatów mówi Łukasz Srokowski (Założyciel sieci edukacyjnej Navigo)

Według opublikowanego właśnie raportu z Międzynarodowego Badania Kompetencji Obywatelskich ICCS 2022 wynika, iż polscy uczniowie klas ósmych bardzo dobrze sobie radzą z zadaniami wymagającymi odtwarzania informacji na temat systemu demokratycznego, dobrze poruszają się w obszarach dotyczących instytucji, systemów czy wartości obywatelskich. Nieco więcej trudności sprawiają im zadania nawiązujące do aktualnych problemów i zagrożeń współczesnego świata – związane np. ze zrównoważonym rozwojem czy tzw. fake newsami, weryfikacją informacji.

Ale warsztaty to nie koniec, bo jak już wspominaliśmy, Navigo kładzie nacisk na praktyczne wykorzystanie zdobytych umiejętności i dlatego zaprasza uczestników do międzyszkolnego konkursu, w którym czteroosobowe drużyny będą miały za zadanie ocenę otrzymanych z Internetu informacji, pod kątem ich wiarygodności.

Konkurs odbędzie się 19 stycznia 2024 r. o godzinie 10:00. Z każdej szkoły można zgłosić maksymalnie dwie drużyny w formularzu https://forms.office.com/e/Rgk4PJZYvf. Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymają nagrody od organizatora, ale wyróżnieni zostaną wszyscy finaliści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski