Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protesty wyborcze i referendalne wpływają do Sądu Najwyższego. Mamy najnowsze dane

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Do Sądu Najwyższego nadal wpływają protesty wyborcze. Jak dowiedział się portal i.pl, w środę do godz. 12:30 odnotowano ponad 100 dotyczących wyborów parlamentarnych oraz ponad 200 przeciwko ważności referendum. Środa jest ostatnim dniem, kiedy protesty te można składać.
Do Sądu Najwyższego wciąż wpływają protesty wyborcze i referendalne.
Do Sądu Najwyższego wciąż wpływają protesty wyborcze i referendalne. Łukasz Kaczanowski / Polska Press

Ile wpłynęło protestów wyborczych

– Stan na godzinę 12.30 to 221 na referendum oraz 148 na wybory. Wszystkie protesty dotychczas odnotowane w sądzie pochodzą od wyborców. Żaden ze złożonych protestów nie został jeszcze rozpatrzony – poinformowała i.pl Karolina Truszczyńska z biura prasowego Sądu Najwyższego.

W środę przed tygodniem w Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów parlamentarnych oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum ogólnokrajowego. Tym samym zaczął wówczas biec termin do wnoszenia protestów przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu i protestów przeciwko ważności referendum.

Z przepisów wynika, że protesty wyborcze i referendalne wnosi się do SN na piśmie w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów i referendum przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw.

Głównym ze sposobów wniesienia protestu jest bezpośrednie złożenie go w Sądzie Najwyższym przy pl. Krasińskich 2/4/6 od poniedziałku do piątku w godzinach 8–16. Na czas składania protestów Sąd Najwyższy wprowadził specjalne udogodnienia - protesty przyjmowane są przy wyznaczonym stanowisku, w budynku są odpowiednie oznaczenia dla osób chcących taki protest złożyć.

Szczegółowe informacje na temat zasad składania protestów - zarówno wyborczych, jak i referendalnych - znajdują się na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

Składanie protestów wyborczych

Protest wyborczy może złożyć:

  • wyborca
  • pełnomocnik wyborczy
  • przewodniczący właściwej komisji wyborczej

Protesty muszą być składane na piśmie, nie mogą być przekazywane w formie takiej jak faks, e-mail czy przez platformę ePUAP. Można je złożyć w siedzibie Sądu Najwyższego, wysłać pocztą lub – w przypadku wyborców za granicą lub na statkach – właściwemu terytorialnie konsulowi lub kapitanowi statku.

By mógł zostać rozpatrzony, protest wyborczy nie może zawierać braków formalnych. Szczegóły dotyczące wymogów takiego wniosku znaleźć można na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

SN ma 90 dni na stwierdzenie ważności wyborów. Termin ten upływa 13 stycznia 2024 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: i.pl

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Protesty wyborcze i referendalne wpływają do Sądu Najwyższego. Mamy najnowsze dane - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski