MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program Kawka w Poznaniu: Trwa walka o czyste powietrze

Mikołaj Woźniak
Miasto dopłaci chętnym poznaniakom do likwidacji pieców i kotłów opalanych węglem
Miasto dopłaci chętnym poznaniakom do likwidacji pieców i kotłów opalanych węglem Adam Wojnar
Startuje druga edycja programu Kawka. Miasto dopłaci chętnym poznaniakom do likwidacji pieców i kotłów opalanych węglem.

- Głównym celem programu Kawka jest redukcja emisji szkodliwych pyłów PM10 do powietrza - tłumaczy Anna Feja, kierownik oddziału organizacyjno-finansowego, wchodzącego w skład miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska.

W ramach programu poznaniacy mogą wystąpić o dofinansowanie likwidacji pieców i kotłów opalanych węglem. Są one bowiem jednymi z najbardziej szkodliwych. Zastąpią je systemy grzewcze korzystające z ciepła systemowego, gazu lub energii elektrycznej.

W latach 2015-2017 akcja ta będzie dotyczyć tylko trzech z 47 dzielnic, na które podzielone zostało miasto. O dotację mogą się ubiegać mieszkańcy Starego Miasta i Chwaliszewa (chodzi jednak tylko o ścisłe centrum), Wildy Północnej i Łazarza. W tych rejonach występuje obecnie najwyższe stężenie niebezpiecznych pyłów. - O dofinansowanie może się ubiegać każda osoba fizyczna, prawna, przedsiębiorca, a także spółdzielnie mieszkaniowe - wymienia A. Feja.

Aby otrzymać dotację należy pobrać i złożyć w Urzędzie Miasta wniosek. Można to zrobić od 2 stycznia do 15 marca.

Następnie przyjdą do nas kontrolerzy, ponieważ wszystkie wnioski zostaną sprawdzone i zweryfikowane. Dopiero później nastąpi przyznanie dotacji.
Poznaniacy mogą liczyć na dofinansowanie wynoszące nawet 80% poniesionych kosztów kwalifikowanych. W przypadku przedsiębiorców kwota ta jest niższa i wynosi 65%. Co wchodzi w skład tych kosztów?

- Są to wszystkie wydatki, które ponosimy przy całkowitej wymianie źródła ciepła. Należy pamiętać, że to kwoty netto, a po stronie wnioskodawcy stoi też zapłacenie podatku - uściśla A. Feja.

Po podpisaniu umowy, wymiany muszą zostać zakończone do 30 września, ponieważ w październiku znów przyjdą do nas kontrolerzy sprawdzający zgodność wykonanej pracy z projektem.

W tej edycji środki przeznaczone na sfinansowanie dotacji to aż 2,5 mln zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem to niemal trzykrotny wzrost.

Kawka to ogólnokrajowy program mający na celu polepszenie jakości powietrza. Pula dotacji w całej Polsce to 400 mln zł. W Wielkopolsce funkcjonuje on jeszcze w Kaliszu, Gnieźnie i Lesznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski