Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor z Poznania pomoże w leczeniu nowotworów w Europie. Wojciech Golusiński prezydentem European Head and Neck Society

Marta Zbikowska
Marta Zbikowska
Profesor z Poznania pomoże w leczeniu nowotworów w Europie. Wojciech Golusiński prezydentem European Head and Neck Society
Profesor z Poznania pomoże w leczeniu nowotworów w Europie. Wojciech Golusiński prezydentem European Head and Neck Society Łukasz Gdak
Profesor Wojciech Golusiński to autor i inicjator programu profilaktycznego nowotworów głowy i szyi, który od 2014 roku realizowany był w Wielkopolsce, w ubiegłym roku objął całą Polskę, a obecnie rozwiązania te mogą być wprowadzone w Europie. Profesor Golusiński został bowiem prezydentem europejskiej organizacji zrzeszającej ekspertów z 28 krajów.

European Head and Neck Society (EHNS) to międzynarodowa organizacja zajmująca się popularyzacją wiedzy na temat nowotworów głowy i szyi, wspieraniem edukacji, profilaktyki, leczenia i opieki nad chorymi z tymi schorzeniami. EHNS skupia lekarzy wielu specjalności, którzy w codziennej praktyce zajmują się leczeniem nowotworów głowy i szyi.

- Moją rolą, jako prezydenta, jest wprowadzanie rekomendacji i nowoczesnych standardów leczenia tego typu nowotworów, a także budowanie platformy współpracy pomiędzy pracownikami ochrony zdrowia, od lekarzy rodzinnych po specjalistów, poprzez radioterapeutów, onkologów, psychologów, patomorfologów - mówi prof. Wojciech Golusiński, prezydent EHNS oraz kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UMP.

Sprawdź też: co pisaliśmy o profesorze Golusińskim

Prof. Golusiński przyznaje, że podczas swojej czteroletniej kadencji, chciałby poprawić statystyki leczenia tego typu nowotworów w naszej części kontynentu. - Leczenie w Europie Zachodniej i Środkowej to nadal dwa różne światy - mówi profesor. - W Polsce wyniki leczenia także ciągle są daleko niezadowalające.

W jaki sposób można poprawić te statystyki? - Głównym problemem jest wykrywanie tych nowotworów w bardzo zaawansowanym stadium, gdy skuteczność leczenia jest mała, na poziomie 30 proc. Dla porównania, zmiana wykryta w początkowym stadium daje 80-90 proc. szans na wyleczenie, stąd tak ważne są badania wykonywane w ramach programów profilaktycznych - mówi prof. Golusiński. - Kolejna sprawa to udział w badaniach naukowych, których nie prowadzi się w naszej części Europy. Podczas mojej kadencji chciałbym to zmienić. Myślę, że uda się włączyć do programów badawczych takie kraje jak Polska, Bułgaria, Rumunia czy Węgry.

Profesor ma również nadzieję na współpracę z bardziej doświadczonymi krajami, takimi jak Francja i Włochy, która dałaby młodym lekarzom z Europy Środkowej szanse na udział w szkoleniach i kursach w najlepszych ośrodkach zajmujących się leczeniem nowotworów głowy i szyi.

POLECAMY:

Kryminalna Wielkopolska

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Strona Kobiet [ZDJĘCIA]

Strefa biznesu

Agroturystyka w Wielkopolsce

Quizy - Sprawdź się!

Poznań: Lutycka jest najlepiej wyposażonym oddziałem noworodkowym w regionie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski