Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy w szkole lub w domu? Pomoże pedagog szkolny

Adrianna Kowalczyk
Pedagog szkolny może być potrzebny uczniom w każdym wieku.
Pedagog szkolny może być potrzebny uczniom w każdym wieku. Andrzej Banas / Polskapresse
Rok szkolny rozpoczął się na dobre. Jest to nie tylko czas szkolnych zakupów, ale i odpowiedni moment, aby zapoznać się z działalnością pedagoga szkolnego. Coraz więcej dzieci boryka się z problemami emocjonalnymi czy relacyjnymi i nie zawsze jest to dostrzegalne dla najbliższego otoczenia. Ponadto, jak donosi „Rzeczpospolita”, w Polsce nawet milion uczniów wykazuje objawy depresji. Jakie sygnały powinny stać się dla nas niepokojące i kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy pedagoga szkolnego?

Uczniowie w różnym wieku zmagają się z odmiennymi problemami - U dzieci z najmłodszych klas zazwyczaj występują problemy emocjonalne, związane z samym przyjściem do szkoły, przystosowaniem się do nowego otoczenia. Zdarza się, że występują też problemy relacyjne pomiędzy uczniami lub uczniem a nauczycielem. W starszych klasach uczniowie mierzą się z problemami pierwszej miłości i zazdrości czy trudnościami z opanowaniem materiału – mówi Kamila Jama, pedagog szkolny Szkół Salezjańskich w Poznaniu.

- Gimnazjum to etap coraz częstszych kłopotów z nauką, z rozwiązywaniem coraz trudniejszych zadań domowych. Tutaj pojawiają się też poważniejsze problemy, takie jak depresja, zaburzenia żywienia, nawet problem samookaleczania się. O tych sytuacjach alarmują jednak przede wszystkim wychowawcy. Dla gimnazjalistów najtrudniejsze jest bowiem wykonanie „pierwszego kroku” i zdecydowanie się na rozmowę z pedagogiem – dodaje.

Wiele problemów, z którymi mierzą się uczniowie ma jednak swoje podłoże w sytuacji rodzinnej - Bardzo często zdarza się, że sytuacja w domu przyczynia się do problemów dzieci. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że dziecko może tak emocjonalnie reagować na problemy rodzinne. W takiej sytuacji staramy się rozmawiać zarówno z uczniem, jak i z jego rodzicami, aby dowiedzieć się gdzie leży źródło tych problemów i znaleźć odpowiednie rozwiązanie biorąc pod uwagę racje obu stron - podkreśla pani pedagog.

Najważniejsze jest więc zauważenie problemu i zgłoszenie się w porę do specjalisty. Zdarza się bowiem, że o kłopotach dziecka dowiadujemy się z zewnątrz, w momencie, kiedy dziecko ma już depresję lub poważne zaburzenia emocjonalne. Należy więc zwracać szczególną uwagę na niepokojące zachowania swoich pociech, a w razie wątpliwości zgłosić się do szkolnego pedagoga lub psychologa dziecięcego.

Problemy szkolne nie omijają również licealistów, którzy zazwyczaj bardzo wysoko stawiają sobie poprzeczkę – chcą przede wszystkim dobrze zdać maturę, dostać się na studia, znaleźć wymarzoną pracę. Często okazuje się jednak, że nie są w stanie pogodzić szkolnych obowiązków z zajęciami dodatkowymi czy obowiązkami domowymi. Muszą więc zmierzyć się z poczuciem bezsilności i obawą o swoją przyszłość. W takiej sytuacji powinni sami lub za namową rodziców zgłosić się do pedagoga szkolnego, który jako osoba bezstronna jest w stanie znaleźć złoty środek obiektywnie oceniając sytuację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski