Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera wystawy „Złamanie szyfru Enigmy”. Każdy może ją pobrać i wystawić! Zobacz zdjęcia

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Wystawa została tak zaprojektowana, aby każdy mógł ja wydrukować i ustawić.
Wystawa została tak zaprojektowana, aby każdy mógł ja wydrukować i ustawić. Adam Jastrzębowski
Premiera wystawy „Złamanie szyfru Enigmy” trwa w poznańskim Przystanku Historia IPN. Wystawa prezentuję konstrukcję i problemy maszyny oraz historię jej złamania przez poznańskich kryptologów - Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. W premierze biorą udział uczniowie poznańskich szkół oraz krewni łamaczy Enigmy.

Premiera wystawy, którą może zorganizować każdy

Wystawa została stworzona przez dr Izabelli Kopczyńskiej, Julii Kilanowskiej i Witolda Sobóckiego z Instytutu Pamięci Narodowej. Po dniu premiery zostanie ona udostępniona na stronie edukacyjnej IPN do samodzielnego pobrania i wydrukowania przez instytucje, szkoły i osoby fizyczne.

Prezentacji wystawy towarzyszy prelekcja pracownik Witolda Sobóckiego: „Jak łamano szyfr Enigmy”. Następnie uczestnicy zwiedzą Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Rozdawano uczniom także koszulki związane z akcją, rozsławiające polskich kryptologów.

- Trzeba szukać nowych form przekazu do młodzieży, która wciąż się zmienia. Młode pokolenie bardziej interesuje się drugą wojną światową niż innymi okresami historycznymi. Rozpracowanie Enigmy jest związane z Poznaniem i to wzbudza zainteresowanie

- stwierdził Marek Zawadzki, nauczyciel historii w poznańskim X Liceum Ogólnokształcącym.

Czytaj także: Co czyta Poznań? Oto książki, które najchętniej wypożyczali poznaniacy w 2022 roku! Króluje jedno nazwisko!

Krewni kryptologów obecni na premierze wystawy

Na otwarciu wystawy obecni są uczniowie oraz krewni polskich kryptologów: Maria Bryschak – siostrzenica Henryka Zygalskiego oraz Pani Janina Sylwestrzak – córka Mariana Rejewskiego.

- Ja dowiedziałam się o tym, że mój tata złamał szyfr Enigmy, jak miałam koło 30 lat. Podczas wizyty u rodziców pod Bydgoszczą, gdzie mieszkali, wręczył mi maszynopis pracy dotyczącej złamania szyfrów, którą napisał w 1967 roku i wysłał do Wojskowego Instytutu Historycznego. Praca ta została później wydana

- opowiadała Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego, która na co dzień mieszka w Warszawie.

- On miał pełną świadomość, że był tym pierwszym, który jako matematyk miał swój największy wkład matematyczny w złamanie szyfrów Enigmy - dodała.

90 rocznica złamania Enigmy

90 lat temu, 31 grudnia 1932 roku, Marianowi Rejewskiemu, matematykowi, absolwentowi Uniwersytetu Poznańskiego, pracownikowi polskiego Biura Szyfrów udało się odczytać pierwszy szyfrogram utajniony przy pomocy niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

- Wydarzenie to było przełomem – po raz pierwszy zastosowano skomplikowane twierdzenia matematyczne w kryptografii. Niedługo potem do Rejewskiego dołączyło jego dwóch kolegów, również absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Jerzy Różycki oraz Henryk Zygalski

- mówili przedstawiciele organizatora.

W lipcu 1939 roku Polacy podzielili się swoimi sukcesami z brytyjskimi oraz francuskimi służbami wywiadowczymi. Przekazanie wiedzy i metod dotyczących rozpracowania Enigmy umożliwiło aliantom wgląd w największe tajemnice III Rzeszy, co mogło, jak uważają historycy, skrócić czas trwania II wojny światowej. Koncepcje wykorzystania w kryptografii zaawansowanej matematyki oraz stworzenie urządzeń ułatwiających pracę nad szyfrem Enigmy były niewątpliwie początkiem dzisiejszej informatyki.

Obserwuj nas także na Google News

W województwie wielkopolskim znajdują się wsie, w których od lat nikt nie mieszka. W niektórych z nich stoją jeszcze opuszczone budynki świadczące o dawnym życiu mieszkańców, ale są też wsie, po których nie ma już śladu - pokryły je łąki i lasy. Ich nazwy wciąż jednak widnieją na mapach. Z niektórych mieszkańcy zostali wysiedleni, z innych z czasem sami się wyprowadzili. Zobacz, gdzie znajdują się opuszczone wsie i co stało się z ich ostatnimi mieszkańcami ---->

Tajemnica opuszczonych wsi w Wielkopolsce. Kiedyś tętniły ży...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski