Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pracujemy od 12 do 14 godzin dziennie..." Wyjątkowa wystawa poświęcona problemowi fast fashion w CK Zamek w Poznaniu

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Tytuł wystawy nawiązuje do łatania i cerowania, czyli najprostszych praktyk przedłużania życia odzieży. Lista technik, które pozwalają nadawać używanym ubraniom nowe wcielenia, by przeciwdziałać napędzaniu fast fashion i chronić środowisko jest znacznie dłuższa - tkanie, przerabianie, zdobienie, odzyskiwanie tkanin, upcycling.
Tytuł wystawy nawiązuje do łatania i cerowania, czyli najprostszych praktyk przedłużania życia odzieży. Lista technik, które pozwalają nadawać używanym ubraniom nowe wcielenia, by przeciwdziałać napędzaniu fast fashion i chronić środowisko jest znacznie dłuższa - tkanie, przerabianie, zdobienie, odzyskiwanie tkanin, upcycling. Adam Jastrzębowski
Pracują od 12 do 14 godzin dziennie, a płaca nie wystarcza na zaspokajanie podstawowych potrzeb... Najnowsza wystawa w CK Zamek opowiada o problemach, zarówno ekologicznych, jak i personalnych, związanych z fast fashion. Zobacz zdjęcia!

Od połowy kwietnia w Centrum Kultury ZAMEK będzie można zobaczyć wystawę poruszającą temat fast fashion, czyli problem szybkiej mody - napędzanej trendami i niskimi cenami.

Prace w ramach wystawy "Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań" nie tylko ukazują, że problem istnieje, lecz przede wszystkim nakierują na poszukiwanie jego rozwiązania.

Tytuł wystawy nawiązuje do łatania i cerowania, czyli najprostszych praktyk przedłużania życia odzieży. Lista technik, które pozwalają nadawać używanym ubraniom nowe wcielenia, by przeciwdziałać napędzaniu fast fashion i chronić środowisko jest znacznie dłuższa - tkanie, przerabianie, zdobienie, odzyskiwanie tkanin, upcycling. Posługują się nimi osoby artystyczne, których obiekty będzie można zobaczyć na wystawie. Pojawią się na niej również fotografie i obrazy poddające pod refleksję działanie przemysłu modowego, nieetycznych praktyk i stosowanych manipulacji, którym ulegamy.

- Żyjemy w czasach nadprodukcji wszelkich towarów. Jednym ze znaków naszej epoki są stosy ubrań, zalegające w Afryce czy Ameryce Południowej. W każdym sezonie wiele i wielu z nas ulega modowej gorączce, kupuje mnóstwo nowych ubrań oraz wyrzuca te starsze. W ten sposób nakręcamy tempo działania fast fashion i przyczyniamy się do narastania stosów ubrań w różnych zakątkach naszej planety - w temat wystawy wprowadza jej kuratorka, Marta Smolińska.

"Pracujemy od 12 do 14 godzin dziennie. W niedzielę i święta. Mimo to nie dostajemy wynagrodzenia, które pozwoli zaspokoić podstawowe potrzeby"

Na wstępie można przyjrzeć się ciekawym infografikom, które przedstawiają konkretnych ludzi, pracujących w trudnych warunkach w przemyśle fast fashion... Można poznać ich głos i spojrzeć w ich oczy na zdjęciach.

- Susanne Friedel pokazuje konkretne osoby z Indii, Bangladeszu, Rumunii, Chin, które opowiadają o tym, jak są wykorzystywane, jeżeli próbują założyć związki zawodowe, są natychmiast zwalniane. Ich życie rodzinne praktycznie nie istnieje, ponieważ pracują tak długo. Na dodatek są bardzo często molestowane seksualnie - mówi kuratorka.

Zobacz zdjęcia

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski