Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca sezonowa: praca nieletnich

Milena Kochanowska
Praca sezonowa: praca nieletnich. Do pracy w gastronomii nieletni nie potrzebują badań medycyny pracy, ale sanepidowskie
Praca sezonowa: praca nieletnich. Do pracy w gastronomii nieletni nie potrzebują badań medycyny pracy, ale sanepidowskie Grzegorz Jakubowski
Praca sezonowa: praca nieletnich. Czy niepełnoletni mogą być zatrudnieni bez zgody rodziców? Co robić, gdy nieuczciwy pracodawca nie zapłaci za pracę? To warto wiedzieć!

Praca sezonowa: praca nieletnich
1 Konieczna umowa. Pamiętajmy, że nawet zatrudniając się na krótki czas pracy sezonowej na umowę o pracę musimy podpisać umowę. Umowa zlecenia lub o dzieło może, ale nie musi być w formie pisemnej. Powinny być w niej określone m.in.: jej strony, czas wykonywania pracy i jej rodzaj, wynagrodzenie i czas, na jaki została ona zawarta.

Praca sezonowa: praca nieletnich
2 Za zgodą rodziców. Czy konieczna jest zgoda rodziców, gdy nie mając jeszcze 16 lat chcemy na przykład roznosić ulotki? Tak. Można zatrudnić osoby poniżej 16. roku życia tylko wtedy, jeśli ich opiekunowie prawni wyrażą na to zgodę. Powinno się też uzyskać na to pozwolenie od inspektora pracy. Nie mając ukończonych 16 lat, można być zatrudnionym jedynie przez pracodawców, którzy prowadzą działalność kulturalną, sportową, reklamową lub artystyczną.

Praca sezonowa: praca nieletnich
3 Dozwolone od 16 lat. Zatrudnienie przy lekkich pracach budowlanych możliwe jest także dopiero po ukończeniu 16 lat i tylko wtedy, jeżeli prace nie będą związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym oraz nie będą powodować zagrożenia dla życia i zdrowia.

Praca sezonowa: praca nieletnich
4 Ile godzin tygodniowo może pracować 16-latek? Wymiar czasu pracy młodocianego w czasie wakacji nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu – także wtedy, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. Jeżeli będzie chciał pracować po wakacjach, czas jego pracy nie może przekroczyć 12 godzin na tydzień, a w dni, kiedy będzie chodził do szkoły, nie może pracować dłużej niż 2 godziny dziennie.

Praca sezonowa: praca nieletnich
5 Ryzyko zawodowe. Pracodawca musi przekazać informacje o ryzyku zawodowym, które wiąże się z pracą młodocianego, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami również jego rodzicom lub opiekunom.

Praca sezonowa: praca nieletnich
6 Jakie badania? Zatrudniając młodych ludzi na umowę-zlecenie lub o dzieło, nie musimy kierować ich na wstępne badania lekarskie ani też na szkolenie bhp. Mogą być natomiast, w zależności od rodzaju pracy, potrzebne badania wymagane przez sanepid.

Praca sezonowa: praca nieletnich
7 Zależy, co sprzedajemy. Nieletni mogą być zatrudnieni do pomocy w sklepie, nie wolno im jednak sprzedawać na przykład alkoholu lub papierosów.
Praca sezonowa: praca nieletnich
8 Gdy nie dostaniemy pieniędzy. Jeżeli młody człowiek, który ma skończone 18 lat, pracował na umowie-zlecenie lub o dzieło, musi w takiej sytuacji wezwać pisemnie zleceniodawcę do zapłaty. Jeśli był zatrudniony na umowę o pracę, może złożyć skargę do PIP. Ma też prawo niezależnie od rodzaju umowy dochodzić roszczenia poprzez sąd (pracy lub cywilny). Gdy dotyczy to niepełnoletniego, muszą zrobić to w jego imieniu rodzice.

Praca sezonowa: praca nieletnich
9 Przez internet. Zdarza się, że młodzi ludzie dorabiają sobie, sprzedając rozmaite rzeczy przez internet. Czy pełnoletni powinni założyć firmę? Nie. Taką działalność powinien zarejestrować każdy, kto sprzedaje w sposób zorganizowany i ciągły, regularnie współpracuje z kontrahentami, ma umowę z firmą kurierską i jest to podstawowe źródło jego utrzymania.

Praca sezonowa: praca nieletnich
10 Bez podatku. Jeśli podczas wakacji zamierzamy dorobić sobie, sprzedając na przykład zebrane własnoręcznie jagody lub grzyby, nie musimy się martwić o płacenie podatku. Sprzedaż ziół dziko rosnących, leśnych jagód, owoców i grzybów leśnych zbieranych osobiście jest całkowicie zwolniona z podatku dochodowego. Wykonując inne prace, dochód musimy opodatkować wówczas, gdy zarobimy więcej niż 3091 zł, bo tyle wynosi rocznie kwota, od której podatku nie płacimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski