Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie uczelnie starają się o... lotnisko

Karolina Koziolek
Politechnika Poznańska stara się o pas startowy dla samolotów, z którego mogliby korzystać studenci kierunków lotniczych. Miałby powstać w ramach już istniejącego małego lotniska w Gądkach pod Poznaniem. W tej chwili zawiązuje się konsorcjum, które połączy politechnikę, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Te trzy placówki wspólnie miałyby podjąć wyzwanie budowy infrastruktury lotniczej.

Skorzystałyby na tym trzy strony.

- Studenci politechniki mogliby zdobywać tam praktykę, skorzystaliby na tym także studenci UAM zrzeszeni w aeroklubach. Natomiast MTP mogłyby tam organizować targi z zakresu lotnictwa - tłumaczy wspólny zamysł profesor Tomasz Łodygowski, rektor politechniki.

Pas startowy miałby powstać tuż obok istniejącej już infrastruktury w Gądkach. Jest tam małe lotnisko dla szybowców i samolotów jednosilnikowych. Nowy pas miałby służyć do obsługi podobnych maszyn. W tej chwili 60 ha, o których mowa, należy do Agencji Nieruchomości Rolnych. Uczelnia liczy jednak na to, że konsorcjum będzie mogło albo kupić teren, albo wydzierżawić na preferencyjnych warunkach.

- W pierwszych dniach stycznia wszystkie trzy strony mają się spotkać i omówić kolejne kroki - wyjaśnia prof. T. Łodygowski. - Chcielibyśmy najdalej w połowie 2013 r. móc już dysponować tym terenem.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Ryszard Kędzia, wiceprezes Stowarzyszenia Motoszybowcowego w Poznaniu.

- Wyobrażam sobie, że w ramach projektu powstałoby miejsce skupiające działalność kilkudziesięciu podmiotów. Z jednej strony edukacyjnych, naukowo-badawczych, a z drugiej strony rzemieślniczych. Trzeba wiedzieć, że w tej chwili szybowce czy małe statki powietrzne budują na świecie kilkunastoosobowe firmy. Mogą to robić także u nas - mówi Ryszard Kędzia.

Podkreśla on, że miałoby to być miejsce rozwoju tzw. lotnictwa ogólnego. A rektor politechniki przypomina, że polskie lotnictwo powstawało w Poznaniu i w tym przedsięwzięciu chodzi także o przywrócenie tradycji lotniczych.

Latanie na Politechnice Poznańskiej

Cztery lata temu w ramach programu Era Inżyniera powstały na Politechnice Poznańskiej dwa kierunki lotnicze. Jeden z nich to budowa silników lotniczych na Wydziale Mechaniki I Budowy Maszyn. To elitarny kierunek, na który co roku przyjmowanych jest tylko kilkanaście osób. Jego studenci odbywają praktyki w porcie lotniczym Ławica oraz w bazie wojskowej w Krzesinach. Drugi to transport lotniczy na Wydziale Maszyn Roboczych i Transportu. Tutaj studentów jest więcej, bo około stu. Uczą się oni obsługi lotnisk i logistyki. W ramach Ery Inżyniera 40 osób z obu kierunków zdobyło licencje pilota.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski