Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańscy numizmatycy świętują swoje półwiecze

Marek Zaradniak
Medale i literatura numizmatyczna w tym opublikowana w 1852 roku książka F.A.Vossberga "Munzgeschichte Der Stadt Danzig" ze zbiorów Zbigniewa Długiego.
Medale i literatura numizmatyczna w tym opublikowana w 1852 roku książka F.A.Vossberga "Munzgeschichte Der Stadt Danzig" ze zbiorów Zbigniewa Długiego. Archiwum Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego
Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego świętuje swoje półwiecze.

Chociaż początek działalności Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego miał miejsce w roku 1961 to obchody półwiecza jego istnienia odbywają się w tym roku. Jego prezes Krzysztof Szafran wyjaśnia, że stało się tak gdyż czekano na dotację, aby móc wydać kolejne numery periodyku „Numizmatyka Poznańska”
Podczas wystawy jaka towarzyszyła jubileuszowemu spotkaniu w Muzeum Archeologicznym obejrzeć można było zbiór monet rzymskich od początku tetrarchii do końca panowania Konstantyna Wielkiego, a więc z lat 284-337 pochodzący ze zbiorów Tomasza Speiera oraz pochodzące ze zbiorów Zbigniewa Długiego liczne medale i literaturę numizmatyczną w tym wydany w roku 1852 unikatowy egzemplarz książki F.A. Vossberga - "Munzgeschichte Der Stadt Danzing".
– Numizmatyka zajmuje się badaniem, opisem i systematyzowaniem monet oraz innych znaków pieniężnych. Jej prekursorami w Wielkopolsce byli m.in. Edward hrabia Raczyński i Tytus Działyński. Po II wojnie światowej Koło Numizmatyczne przy Oddziale Poznańskim Polskiego Towarzystwa Archeologicznego utworzono e roku 1961. W roku 1965 przekształcono je w Sekcję Numizmatyczną Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Archeologicznego. Gdy w roku 1991 dotychczasowe Towarzystwo stało się organizacją skupiającą tylko numizmatyków Sekcję Numizmatyczną przekształcono w Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego - mówi Krzysztof Szafran dodając, że podstawa działalności Towarzystwa to prelekcje, pokazy monet, wystawy, wydawanie medali i publicystyka. W planach jest m.in. wystawa numizmatyczna Oddziału Poznańskiego w gmachu Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu, sesja naukowa poświęcona patronowi Oddziału Poznańskiego – profesorowi Józefowi Kostrzewskiemu oraz numizmatyczny projekt edukacyjny skierowany do młodzieży szkolnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski