MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: ZKZL przekształci się w spółkę?

Bogna Kisiel
Jarosław Pucek, szef ZKZL
Jarosław Pucek, szef ZKZL Archiwum
Od dwóch lat Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych intensywnie pracuje na przekształceniem zakładu w spółkę. W marcu tą sprawą ma zająć się rada miasta.

Mieszkańcy budynków, należących do miasta mogą jednak spać spokojnie, bo ich sytuacja nie ulegnie zmianie. A poznaniacy zyskają, ponieważ może być więcej mieszkań komunalnych.

CZYTAJ TEŻ:
ZKZL: NASTAŁ CZAS EKSMISJI
POZNAŃ: MIESZKANIA KOMUNALNE NA GŁUSZYNIE

Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania przyznaje, że rozwiązanie problemu mieszkaniowego nie jest sprawą prostą.

- W 2011 r. rozpoczęliśmy budowę czterech budynków socjalnych na Głuszynie (blisko 100 mieszkań) - mówi M. Kruszyński. - W tym roku będą kolejne realizacje. Może przybędzie 200 lokali komunalnych i socjalnych. Jednak liczba nowych lokali mieszkań jest ograniczona możliwościami budżetowymi miasta.

No właśnie, w miejskiej kasie brakuje pieniędzy. Stąd m.in. pomysł sprywatyzowania Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, choć prezydentowi nie udało się go przeprowadzić.

- Jeszcze nie. Ale ten projekt nadal jest aktualny, nie został wycofany z biura Rady Miasta - zaznacza M. Kruszyński. I dodaje: -Ale np. także ZKZL lepiej wykorzystałby swój potencjał, gdyby był spółką. Mógłby zaciągać kredyty, a za te pieniądze budować kolejne mieszkania.

Jarosław Pucek, dyrektor ZKZL twierdzi, że od momentu kiedy objął to stanowisko uważał, że najlepszym rozwiązaniem będzie przekształcenie zarządu w spółkę.

- ZKZL ma dobrą sytuację finansową, a majątek, którym dysponuje, pozwala na jego efektywniejsze spożytkowanie - mówi J. Pucek. - Spółka jest lepszym instrumentem dla poprawy gospodarowania nim.

Prace nad projektem przekształcenia ZKZL w spółkę trwają od dwóch lat. Jak twierdzi dyrektor, są już na finiszu.

- Jest zielone światło od prezydenta. Dyskusja na ten temat ma odbyć się na sesji Rady Miasta 20 marca - dodaje J. Pucek. I podkreśla: - Ważna informacja dla mieszkańców jest taka, że dla nich nic się nie zmieni. Spółka nadal będzie podmiotem wykonującym zadania gminy. Wszystkie kompetencje, dotyczące polityki czynszowej i podstaw gospodarowania będą przypisane radzie i prezydentowi. Nie ma ryzyka dla klienta.

Miasto i jego mieszkańcy mogą natomiast zyskać.

- Policzyliśmy, czy spółka jest w stanie realizować projekty inwestycyjne - wyjaśnia J. Pucek. - Z naszych szacunków wynika, że jej sytuacja finansowa pozwoliłaby na zaciągnięcie kredytów. Dzięki temu byłaby w stanie wybudować w ciągu czterech lat 800 mieszkań.

To oznacza nie tylko kolejne, nowe mieszkania. Zyskałby także budżet miasta, który nie będzie obciążony dodatkowymi kosztami, związanymi z obsługą i spłatą kredytów.

Propozycją przekształcenia ZKZL w spółkę nie jest zachwycony Tomasz Lewandowski, szef klubu radnych SLD.

- Gdyby miało to oznaczać wniesienie nieruchomości miejskich do spółki, to miałbym duże wątpliwości - przyznaje T.
Lewandowski. - Proszę pamiętać, że musi ona działać zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych, nie może przynosić strat. Jej celem jest wypracowywanie zysku. A w przypadku usług komunalnych niekoniecznie musi występować ten element. Czynsz obowiązujący w mieszkaniach komunalnych nie jest czynszem rynkowym. Czy ZKZL byłby w stanie spłacać kredyt i utrzymać budynki? - pyta radny.

T. Lewandowski zaznacza, że nie znając wyliczeń, trudno jest wyrokować w tej sprawie. Tym bardziej, że nie była ona przedmiotem dyskusji rady.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski