Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zdarzy się cud - nie zabraknie mieszkań socjalnych?

Beata Marcińczyk
Pięć lat temu nowe mieszkania socjalne oddano do użytku między innymi przy ulicy Karpackiej
Pięć lat temu nowe mieszkania socjalne oddano do użytku między innymi przy ulicy Karpackiej Fot. Janusz Romaniszyn
Pierwszy raz w historii Poznania zdarzyć się może, że w danym roku w 100 procentach zrealizowana zostanie lista osób starających się o lokal socjalny. Szybciej też do takich mieszkań trafią osoby z wyrokami eksmisyjnymi z prawem do lokalu socjalnego.

Bywało, że na liście do lokalu socjalnego, o który mogą starać się osoby nisko uposażone, znajdowało się nawet 100-200 nazwisk. Na upragniony "przydział" czekano latami. W ubiegłym roku listę socjalną udało się zrealizować w 70 procentach.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznań: Są już chętni do bloków na Głuszynie

- Na liście osób aspirujących do lokalu socjalnego na 2011 rok znalazły się trzydzieści trzy rodziny. Jest półrocze, a już osiem z nich w takich lokalach mieszka - mówi Aleksandra Konieczna, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej Urzędu Miasta. - Ośmiu kolejnym osobom wskazaliśmy mieszkania. Siedemnaście czeka na nasze propozycje. Dwie rodziny, ze względu na poprawę sytuacji dochodowej otrzymały lokale mieszkalne na stałe.

Zamieszkają po prostu w zwykłej "komunalce". W przypadku mieszkań komunalnych - umowa zawierana jest na czas nieokreślony.

Umowy najmu na lokale socjalne mogą być zawierane maksymalnie na pięć lat. W Poznaniu podpisywane są zazwyczaj na dwa. W ubiegłym roku listę socjalną udało się zrealizować w 70 procentach. Czasem jednak bywa, że osoby starające się o "socjal" jednak nie decydują się na przeprowadzkę.

- Mieliśmy takie osoby także w tym roku. Dziadkom mieszkającym z wnuczką w suterenie złożyliśmy dwie propozycje, ale ich nie przyjęli. W jednym przypadku ocenili, że mimo iż lokal jest po remoncie, to jednak położony za daleko od centrum miasta i do najbliższego sklepu - podaje przykład A. Konieczna.

Jak przewiduje dyrektorka, wkrótce będzie też w Poznaniu więcej lokali socjalnych, które miasto będzie oferować wierzycielom - prywatnym właścicielom kamienic czy spółdzielniom, które w swoich domach mają dłużników z wyrokami eksmisyjnymi, ale z prawem do "socjalu".

- Ogólna liczba tych osób to około dwa tysiące. Od lat się nie zmienia. Prognozujemy jednak, że dzięki inwestycji ZKZL na Głuszynie, gdzie powstanie 96 mieszkań oraz działaniom Biura Zamiany Mieszkań, zwalniane będą lokale o niższym standardzie. Przeznaczymy je na socjalne - mówi A. Konieczna.
I dodaje: - Zawarto już około pięćdziesięciu ugód z wierzycielami, którzy nie będą żądać od miasta odszkodowań.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

ZKZL: Lokali socjalnych brak, miasto sobie poradzi?

Poznań: Będzie więcej lokali socjalnych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski