MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań zadba o wzrok dzieci po nauce zdalnej. Krótkowzroczność u dzieci jest coraz częstsza

AD
Poznań chce zapobiegać krótkowzroczności u dzieci.
Poznań chce zapobiegać krótkowzroczności u dzieci. pixabay
W czasie pandemii i nauki zdalnej wielu osobom pogorszył się wzrok. Sytuacji nie poprawia zwiększająca się popularność urządzeń mobilnych. Coraz więcej dzieci zagrożonych jest krótkowzrocznością. Z tego względu Poznań dołączył do kampanii profilaktycznej, która ma pomóc uchronić młodych poznaniaków i poznaniaki przed wadą wzroku.

Krótkowzroczność u dzieci

Według szacunków, nawet 45 proc. młodych osób w Europie zmaga się z krótkowzrocznością, do czego szczególnie przyczyniło się ostatnie dwadzieścia lat, czyli czas najintensywniejszego rozwoju technologii. Bardzo negatywnie na wzrok uczniów wpłynęła także pandemia i edukacja zdalna, przez co młodzi więcej czasu spędzali przed ekranami. Fundacja „Okulistyka 21” prowadzi kampanię „Epidemia krótkowzroczności u dzieci. Co rodzic musi wiedzieć?”.

- Celem kampanii jest szerzenie wiedzy na temat czynników ryzyka występowania, metod zapobiegania i wczesnego diagnozowania krótkowzroczności

- wyjaśnia okulista prof. Andrzej Grzybowski.

Okulista zachęca do stosowania prostych zasad, które pozwolą uchronić dzieci przed wadą wzroku, a w przypadku jej wystąpienia
pozwolą na odpowiednią korekcję i leczenie.

Jak zapobiegać krótkowzroczności u dzieci?

Według okulistów, dzieci powinny spędzać przynajmniej dwie godziny dziennie na zewnątrz oraz ograniczać korzystanie z urządzeń mobilnych. Każdego roku powinno być tez wykonanie badanie wzroku, by możliwie szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości. Rodzice powinni być też szczególnie wyczuleni na wszelkie objawy, które mogą wskazywać na gorsze widzenie u dziecka.

W ramach kampanii zostaną udostępnione materiały edukacyjne, które będą tłumaczyły w przystępny sposób kwestie dotyczące krótkowzroczności. Materiały trafią także do szkół.

- Szkoły i przedszkola to kluczowe miejsca, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie takich informacji. Chcemy dotrzeć do rodziców i przypomnieć im, jak ważne jest uczenie dzieci dobrych zachowań. Będziemy to robić za pośrednictwem dyrektorów szkół, z wykorzystaniem takich systemów jak np. dziennik elektroniczny. Zakładamy również, że nauczyciele będą dokładać starań, by wyrabiać dobre nawyki u dzieci

- mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

COVID-19 niszczy oczy

od 16 lat
Zobacz w naszej galerii, jak widzą świat osoby z różnymi wadami wzroku:

Zobacz, jak widzą świat osoby z wadami wzroku. Jak na oczy w...

Które warzywa i owoce są najbardziej toksyczne? Nowy raport EWG wskazuje listę owoców i warzyw, które charakteryzują się największym stężeniem pestycydów. Amerykańska organizacja propagujący zdrowy tryb życia - Environmental Working Group (EWG) przygotowała raport dotyczący najbardziej toksycznych produktów spożywczych. W najnowszym raporcie skupiono się na warzywach i owocach. Owoce i warzywa zostały zbadane pod kątem zawartości pestycydów. Które warzywa i owoce są najbardziej toksyczne? Oto ranking EWG - lista najbardziej toksycznych warzyw i owoców dostępnych w sklepach.

Takie są najbardziej toksyczne owoce i warzywa na świecie. O...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski