Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań zachęca do wymiany pieców. Ruszył nabór wniosków na poznański program Kawka Bis i Trzymaj ciepło

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Miasto zachęca mieszkańców do skorzystania z dopłat przy wymienia pieców, zwłaszcza tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Na dofinansowanie liczyć mogą nawet ci, którzy chcą zainstalować w swoim domu odnawialne źródło energii.
Miasto zachęca mieszkańców do skorzystania z dopłat przy wymienia pieców, zwłaszcza tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Na dofinansowanie liczyć mogą nawet ci, którzy chcą zainstalować w swoim domu odnawialne źródło energii. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Rozpoczął się nabór wniosków na wymianę pieców w ramach poznańskiego programu Kawka Bis, a także rejestracja uczestników do 11. już edycji akcji "Trzymaj ciepło". Wnioski można składać do 31 marca. Mieszkańcy mogą się starać nawet o 100-procentowy zwrot kosztów przy wymianie pieca na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Urząd planuje wymianę tysiąca kopciuchów w całym mieście. Z kolei 500 budynków może przejść badanie termowizyjne. Celem tych programów jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza.

Miasto zachęca mieszkańców do skorzystania z dopłat przy wymienia pieców, zwłaszcza tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Na dofinansowanie liczyć mogą nawet ci, którzy chcą zainstalować w swoim domu odnawialne źródło energii.

Czytaj: Smog w Poznaniu: Jacek Jaśkowiak przegrał z wojewodą ws. palenia w piecach. Teraz prosi o pomoc minister Jadwigę Emilewicz

Ruszył nabór wniosków do programu Kawka Bis. Dokumenty można składać w Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska w Poznaniu przy ul. Gronowej 22A do 31 marca. Uruchomione zostaną także dwa dodatkowe punkty w Poznańskim Centrum Świadczeń (przy ul. Wszystkich Świętych 1 i ul. Stanisława Małachowskiego 10). Jednocześnie starać się można o udział w 11. już edycji akcji "Trzymaj ciepło". Bezpłatne badania termowizyjne budynków pozwalają stwierdzić, gdzie ucieka ciepło i jak można temu zaradzić. Przykłady z poprzednich lat pokazują, że wiele osób planuje potem termomodernizację domu: uszczelnienie lub wymianę okien i drzwi, ocieplenie obiektu, wymianę grzejników.

Sprawdź też:

Kawka Bis: wnioski do 31 marca

Do tej pory program Kawka Bis był często krytykowany przez mieszkańców, a pula środków była jedynie w 75 procentach wykorzystywana. Dlatego też miasto zaprezentowało program dofinansowania w nowym wydaniu.

- 19 listopada uchwałą Rady Miasta został zmieniony regulamin programu Kawka Bis. Dzięki temu poznaniacy mogą liczyć na zwrot kosztów przy wymienia pieca do 12 tysięcy złotych, 15 tysięcy złotych w przypadku wymiany na fotowoltaikę. Tym samym oferujemy sto procent dofinansowania - mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Więcej o programie Kawka Bis: Miasto zachęca mieszkańców do dbania o jakość powietrza. Proponuje bezpłatną wymianę pieców

Także termin rozliczenia zrealizowanej inwestycji został wydłużony.

- W przyszłym roku wnioski na wymianę pieca będzie można składać już we wrześniu - mówi zastępczyni prezydenta Poznania.

Sprawdź też:

Kawka Bis na wymianę tysiąca pieców

Katarzyna Kierzek-Koperska ma nadzieję, że na najbliższej sesji budżetowej radni zdecydują się także podnieść pulę pieniędzy na realizację programu Kawka Bis.

- Wnioskujemy o zwiększenie budżetu z 2 do 18 milionów złotych. 10 mln będzie przeznaczone dla mieszkańców, a 8 milionów na wymianę źródeł ciepła w miejskich budynkach, należących do Zarządu Komunalnego Zasobów Lokalowych - mówi zastępczyni prezydenta Poznania.

Gdyby się tak stało, miasto miałoby fundusze na wymianę tysiąca pieców w mieście w ciągu roku.

- Zgodnie z szacunkowymi danymi w stolicy Wielkopolski jest 20-25 tysięcy źródeł niskiej emisji. W zasobach miejskich, w budynkach komunalnych takich źródeł jest ok. 3,7 tys - mówi Przemysław Surdyk, dyrektor Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UM Poznań.

Kawka Bis: obowiązek wymiany pieca

Zarówno Surdyk, jak i Kierzek-Koperska podkreślają, że jeśli mieszkańcy Poznania teraz nie zdecydują się skorzystać z miejskiego programu Kawka Bis, to do 2028 roku i tak, we własnym zakresie, będą musieli wymienić źródło ogrzewania.

- To nie urząd, a mieszkańców obowiązuje uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, której zapisy mówią wprost - do 2028 roku wszystkie urządzenia grzewcze będą musiały zostać wymienione na ekologiczne sposoby ogrzewania domu - zaznacza Katarzyna Kierzek-Koperska.

Sprawdź też:

Trzymaj Ciepło: rejestracja

Kawka Bis to nie jedyny miejski program, mający na celu poprawę jakości powietrza. Realizowana wraz ze spółką ciepłowniczą - Veolia - od 10 już lat akcja "Trzymaj ciepło" co roku cieszy się spory zainteresowaniem. Dzięki niej, aż 500 budynków w mieście: wielo- i jednorodzinnych zostanie poddanych badaniom termowizyjnym.

- Zgłaszać się do nas mogą przede wszystkim prywatni właściciele nieruchomości - mówi Katarzyna Kierzek-Koperska.

Rejestracja już trwa pod adresem: www.trzymajcieplo.pl.

Dzięki badaniom mieszkańcy mogą się dowiedzieć gdzie i czy w ogóle z ich domów ucieka ciepło, a następnie jak zaradzić, by tak się nie działo. Po 14 dniach od badania otrzymują oni specjalny raport.

- Tym samym możemy wiedzieć co zrobić, by nie płacić wyższych opłat za ogrzewanie i jak uszczelnić swój dom. Badania prowadzone są po zmroku, kiedy temperatura jest niższa - mówi Paweł Grzybowski, koordynator akcji "Trzymaj ciepło".

W ciągu dziesięciu lat udało się przebadać 5 tysięcy budynków jednorodzinnych i 200 kamienic. Najwięcej badań przeprowadzono na Świerczewie, Dębcu, Górczynie, Strzeszynie.

W 29 proc. mieszkańcy zdecydowali się uszczelnić drzwi i okna, w 19 proc. ocieplić budynek.

- Ponad połowa osób, które skorzystało z akcji twierdzi, że dzięki temu udało im się zaoszczędzić od 5 do 10 procent na ogrzewaniu - mówi Przemysław Surdyk.

Zobacz też:

W dniach smogowych specjaliści zalecają, by pozostać w domach i ograniczyć aktywności na zewnątrz. O czystym powietrzu możemy pomarzyć. Kiedy stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują znaczne przekroczenia niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10 najbardziej zagrożeni są astmatycy, osoby starsze, przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Czy przed zanieczyszczeniem można się uchronić?Zobacz sposoby na smog --->

Smog: Jak się można uchronić przed szkodliwym smogiem? Masec...

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski