Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań wybrał patronów 2024 roku. Ich pamięć będzie szczególnie pielęgnowana

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Radni podjęli decyzje jednogłośnie
Radni podjęli decyzje jednogłośnie Adam Jastrzębowski
Poznańscy radni wybrali dwoje patronów przyszłego roku, o których pamięć będzie w szczególny sposób pielęgnowana. Są to Wielkopolanie Maria Sczaniecka i arcybiskup Antoni Baraniak.

2024 rokiem arcybiskupa Baraniaka

Arcybiskup był metropolitą poznańskim w latach 1957-1977. Wcześniej miedzy innymi pełnił funkcję sekretarza i kapelana prymasów Polski Augusta Hlonda oraz Stefana Wyszyńskiego.

- Ksiądz arcybiskup Antoni Baraniak to jeden z tych Wielkopolan, których patriotyczna postawa i mądrość, wierna służba Bogu i Ojczyźnie – wpłynęły na losy nie tylko naszego regionu i całej Polski, ale także Kościoła Powszechnego. Dlatego, aby uczcić przypadającą 1 stycznia 120. rocznicę Jego urodzin, Rada Miasta Poznania ogłasza rok 2024 Rokiem Księdza Arcybiskupa Antoniego Baraniaka - czytamy w uchwale Rady Miasta Poznania.

Czytaj także: Rada Miasta Poznania odrzuciła projekt stanowiska potępiającego akty wandalizmu. PiS oburzony. KO: "Robicie z poznaniaków idiotów"

Zmarł 13 sierpnia 1977 roku w Poznaniu i został pochowany w Katedrze Poznańskiej. W 2018 roku znalazł się w gronie 25 najbardziej zasłużonych Polaków – odznaczonych pośmiertnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę najwyższym polskim Orderem Orła Białego – w stulecie odzyskania niepodległości.

2024 rokiem Emilii Sczanieckiej

Wielkopolanka uczestniczyła w Powstaniu Listopadowym, za co spotkały ją represje. Założyła tajne Towarzystwo Pań Wielkopolskich, była także udziałowcem Spółki Bazarowej. Wspierała także Powstańców Styczniowych.

- Choć Emilia Sczaniecka nie dążyła do chwały i zaszczytów, to zdobyła je poprzez ciężką pracę organiczną, samarytańską i patriotyczną. Stała się przykładem dla współczesnych czasów, urzeczywistnieniem serdeczności i ofiarności, a jej cechy patriotyczne i moralne mają ponadczasowe zalety. Jej działalność przyniosła powszechny szacunek, została patronka ulicy na poznańskim Łazarzu, a na Wzgórzu Świętego Wojciecha jest tablica upamiętniająca jej osobę - czytamy w uchwale rady miasta.

W swojej działalności Emilia Sczaniecka łączyła dwa główne nurty walki o niepodległość Polski w XIX w. – walkę zbrojną, biorąc udział w kolejnych powstaniach narodowych, oraz pracę organiczną angażując się w liczne inicjatywy edukacyjne, społeczne i dobroczynne.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

W lipcu 2023 roku liczba urodzeń żywych na 1000 ludności wyniosła dla naszego kraju 7,6. Gdzie Wielkopolsce rodzi się najwięcej dzieci? Zobacz ranking >>>

Tu w Wielkopolsce rodzi się najwięcej dzieci! Zobacz ranking...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski