Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wrocławska i Gołębia jak Bracka i Gołębia w Krakowie? Majówka z Napoleonem i Gierkiem

ADA
Wiceprezydent miasta T. Kayser i część Stowarzyszenia Wrocławska: M. Skalińska i S. Cichocki
Wiceprezydent miasta T. Kayser i część Stowarzyszenia Wrocławska: M. Skalińska i S. Cichocki Adriana Rozwadowska
- Wrocławska i Gołębia w Poznaniu będą jak Bracka i Gołębia w Krakowie. Tylko Turnaua nam brakuje - zadecydowali właściciele tamtejszych sklepów i lokali. Od słów przeszli do czynów. W majowy weekend obie ulice ożyją.

1 maja minie równy rok, od kiedy Wrocławska stała się deptakiem. Na ulicy przybyło poznaniaków - niestety głównie wieczorami.

- W dzień deptak jest pusty, a przecież Wrocławska i Gołębia to nie tylko puby, ale też butiki, manufaktura pierza, kawiarenka z kawą z nieprzemysłowych palarni i, przede wszystkim, bogata historia. Trzeba pokazać mieszkańcom, że warto tutaj przyjść - mówił wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser, który w poniedziałkowe przedpołudnie pojawił się na kawie w "Sztukafeterii" przy Gołębiej.

Właścicielka "Sztukafeterii", Marta Skalińska, jest jedną z założycielek Stowarzyszenia Wrocławska - oddolnego ruchu właścicieli lokali i sklepów przy Gołębiej i Wrocławskiej. To dzięki ich uporowi, w majowy weekend ulice zatętnią historią i życiem.

- Gołębia to nie tylko Fara. To też Henryk Wieniawski, Jakub Wujek, Józef Struś. Na Gołębiej Napoleon Bonaparte planował wyprawę na Moskwę w 1806 roku, grywała tutaj Modrzejewska - wylicza przewodnik Andrzej Dominik, który 1 i 3 maja poprowadzi wycieczki śladami losów wybitnych postaci.

Kto 1 i 3 maja pojawi się na Placu Kolegiackim pod Koziołkami, pozna nie tylko historię. Dowie się także, w którym miejscu należy podrapać Koziołki, żeby przyniosły szczęście. Zwiedzanie zakończy się na unoszącym się w klubokawiarni Proletaryat duchu Edwarda Gierka.

Właściciel Proletaryatu, Sławomir Cichocki, postanowił w specyficzny sposób uczcić rocznicę uwolnienia Wrocławskiej od pojazdów - przed klubokawiarnią staną zabytkowe pojazdy z jego prywatnej kolekcji.

- Mam nadzieję, że wkrótce także inne ulice wezmą przykład z Wrocławskiej. Zza biurka nie udałoby nam się tego zrobić - podsumowuje Mariusz Wiśniewski, przewodniczący komisji rewitalizacji Rady Miasta.

MAJÓWKA NA WROCŁAWSKIEJ I GOŁĘBIEJ

  • - Wystawa starych fotografii w witrynach sklepów przy Gołębiej i Wrocławskiej - 1 i 3 maja
  • - Zwiedzanie Gołębiej i Wrocławskiej z przewodnikiem - początek 1 i 3 maja o godz. 10.15 na Placu Kolegiackim przy Koziołkach
  • - Warsztaty dla dzieci w pracowni ceramiki Sztukolada przy Gołębiej - 1 i 3 maja o godz. 12.30
  • - Wystawa pojazdów zabytkowych na Wrocławskiej - 1 maja o godz. 10-15
  • - "Od baroku do romantyzmu" - koncert w Bazylice Farnej. 3 maja o godz. 14. Zwiedzanie zakamarków Fary - 4 maja godz. 13
  • - "Większy niż Paganini?" - prezentacja Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego - 1 maja o godz. 11.30. Film o XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym - 3 maja godz. 11.30

GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski