Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Więcej kultury i zieleni na placu Kolegiackim

Błażej Dąbkowski
Architekt za swój projekt otrzyma 30 tysięcy złotych
Architekt za swój projekt otrzyma 30 tysięcy złotych Krzysztof Urbaniak/Urbantech/UM Poznań
Rewaloryzacja placu Kolegiackiego w Poznaniu rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Plusem zwycięskiego projektu jest stworzenie centralnego punktu, którym jest zegar słoneczny. To może być rozpoznawalne miejsce spotkań, jak np. pręgierz.

Ponad rok temu miasto zapowiedziało konkurs urbanistyczno-architektoniczny na rewaloryzację placu Kolegiackiego. Już wtedy było wiadomo, że znikną stamtąd, podobnie jak z dziedzińca Urzędu Miasta, samochody. Ostatecznie konkurs wystartował w marcu. Zanim go jednak ogłoszono, chciano, by plac wypełniła kultura, jarmarki i festyny, zapowiadano również lepsze skomunikowanie z parkiem Chopina i dziedzińcem Urzędu Miasta.

W poniedziałek magistrat zaprezentował projekt będący podstawą do zmian na placu Kolegiackim. Zwycięski projekt przygotował Krzysztof Urbaniak z pracowni Urbantech, choć nawet on nie wzbudził szczególnego entuzjazmu zespołu sędziowskiego, złożonego z urzędników, architektów i urbanistów.

- Niestety, żadna z nadesłanych prac nie porywa, także ta, która zajęła pierwsze miejsce - stwierdza Jakub Głaz, członek zespołu i krytyk architektury. - Największą jego zaletą jest elastyczność. Pozwala na dokonanie koniecznych modyfikacji, nie epatuje fajerwerkami i pojawia się sporo wysokiej zieleni. To dobra baza - dodaje.

Jury za prawidłowe uznało układ komunikacyjny czy zlokalizowanie małego stawu, który powinien ożywić przestrzeń przed budynkiem Urzędu Miasta, podobnie jak to się stało w przypadku placu Wolności. Choć samochody mają zniknąć z placu, to jednak będą one mogły dojeżdżać do magistratu, hotelu czy kamienic, pojawi się również zatoka postojowa typu kiss & ride (ma służyć jako miejsce zatrzymania i wysadzenia pasażerów z pojazdu).

- Plusem tego projektu jest też propozycja stworzenia centralnego punktu, którym jest zegar słoneczny. To może być rozpoznawalne miejsce spotkań, podobnie jak pręgierz na Starym Rynku. Warto również zwrócić uwagę na rozwiązania przyjazne niepełnosprawnym, bo granitowa posadzka w zwycięskiej pracy jest płaska - podkreśla Piotr Libicki, plastyk miejski wchodzący w skład jury.

Urbantech zostanie zaproszony do wypracowania w pełni akceptowalnego przez miasto projektu. Już teraz wiadomo, że będzie on zawierał korekty związane z ostatnimi odkryciami archeologów.

- Na pewno skorygujemy projekt, by lepiej wyeksponować znajdujące się pod placem fragmenty kolegiaty św. Marii Magdaleny. Powinniśmy również pamiętać o pokazaniu odkryć dokonanych w ostatnich miesiącach przez archeologów - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Przebudowa placu rozpocznie się na wiosnę przyszłego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Poznaliśmy projekt zmian, które niedługo obejmą poznański plac Kolegiacki. Konkurs na koncepcję rewaloryzacji tego miejsca wygrał Krzysztof Urbaniak z pracowni Urbantech. Nowy plac będzie się różnił zdecydowanie od tego, który znamy teraz. Prace przy jego przebudowie mają się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończyć w połowie 2018 r. W projekcie mogą się jeszcze pojawić pewne poprawki. Urzędnicy chcieliby na przykład, żeby w większym stopniu wyeksponowane zostały fragmenty kolegiaty św. Marii Magdaleny.

Zmieni się nie do poznania! Tak będzie wyglądał nowy plac Ko...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski