Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: W Zamku porozmawiają o problemach śródmieścia

Kamil Babacz
Plakat wystawy i cyklu spotkań w CK Zamek
Plakat wystawy i cyklu spotkań w CK Zamek
"Miasto w przebudowie" to wystawa i cykl spotkań poświęconych refleksji nad śródmieściem Poznania. Antropolodzy, architekci, historycy oraz miejscy urzędnicy dyskutować będą nad kształtem nowych inwestycji, zastanawiać się nad tym, czego w centrum jest za wiele, a czego brakuje oraz czym jest porządek w mieście.

Kolejne centrum handlowego, pasaż butików na ulicy 27 grudnia, a może nowe puby, kawiarnie albo galerie i innych miejsca kulturalne? Czego potrzebuje centrum? Czemu tyle lokali stoi pustych? Kto powinien decydować o kierunku rozwoju śródmieścia - mieszkańcy, urzędnicy, a może inwestorzy? O różnych punktach widzenia dotyczących problemów śródmieścia i kierunków jego rozwoju dyskutuje się ostatnio coraz częściej. Od środy, 13 lutego także w Centrum Kultury Zamek, gdzie punktem do rozpoczęcia otwartych dyskusji będzie wystawa "Miasto w przebudowie".

W Zamku pokazane zostaną projekty architektoniczne zarówno zrealizowane, jak i pozostające w formie planów. Ich subiektywny dobór ma zwracać uwagę na skalę zmian oraz odzwierciedlać złożoną problematykę inwestycji architektonicznych realizowanych w mieście - zarówno w wymiarze architektoniczno-urbanistycznym, jak i społecznym i politycznym.

Na pierwszym spotkaniu dyskutować będą Elżbieta Janus - dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, Kacper Pobłocki - antropolog miasta, Eugeniusz Skrzypczak - architekt i Jarosław Trybuś - historyk architektury. Głównym tematem rozmów będą nowe inwestycje w Poznaniu. Jak zmieniają Poznań? Jakie idee, ideologie, strategie i koncepcje stoją za nowymi realizacjami? Jak odnoszą się do historycznej tkanki miasta oraz czy w ogóle istnieje coś takiego jak jego tradycja architektoniczna?

Kolejne spotkanie odbędzie się tydzień później - 20 lutego. Udział wezmą: Michał Marcinkowski - właściciel kawiarni i klubu przy ulicy Taczaka, inicjator zmian zachodzących na tej ulicy, Piotr Libicki - historyk sztuki, Krzysztof Podemski - socjolog oraz Michał Wybieralski - dziennikarz. Wspólnie będą próbowali ustalić, jak nowe inwestycje wpływają na życie codzienne mieszkańców oraz czy ich aktywne zaangażowanie może mieć wpływ na kształt miasta.

6 marca poruszony zostanie problem reklam w mieście. Czy Poznań musi być nimi obklejony? Jak dbać o estetykę naszego miasta? Dyskutować będą Maria Fenrych - artystka wizualna, Marcin Kościuch - architekt oraz Joanna Bielawska - Pałczyńska - Miejski Konserwator Zabytków.

Moderatorem spotkań będzie dr Piotr Korduba z Instytutu Historii Sztuki UAM.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski