Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ukazał się kalendarz trzech religii na 2019 rok

Marek Zaradniak
Już po raz drugi ukazał się w Poznaniu kalendarz trzech religii „W naszym fyrtlu Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem”.
Już po raz drugi ukazał się w Poznaniu kalendarz trzech religii „W naszym fyrtlu Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem”. Łukasz Gdak
Już po raz drugi ukazał się w Poznaniu kalendarz trzech religii „W naszym fyrtlu Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem”.

Kalendarz jest efektem współpracy misjonarza oblata księdza dr. Marcina Wrzosa, imama Youssefa Chadida oraz podrabina Szymona Zadumińskiego.

Kalendarz, który w piątek zaprezentowano w poznańskiej Gminie Żydowskiej ukazuje, że nie tylko niebawem rozpocznie się rok 2019, Żydzi mają aktualnie rok 5779 a muzułmanie rok 1440. ale także wyjaśnia różnice rachuby czasu w kulturze chrześcijańskiej, arabskiej i żydowskiej. Zawiera także informacje o najważniejszych świętach trzech religii, wyszczególnia dni ich modlitwy i nazwy poszczególnych miesięcy.

W części dotyczącej chrześcijan pojawiają się nie tylko święta katolików, ale również prawosławnych czy protestantów.

Kalendarz trzech religii jest konsekwencją tego co się dzieje w Poznaniu czyli naszych spotkań i tego, że się znamy. Chcieliśmy, pokazać, że można prowadzić tak zwany dialog życia i żyć obok siebie w pokoju i przyjaźni i zwrócić uwagę na to co nas łączy - mówi ksiądz Marcin Wrzos

Zdaniem reprezentanta Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu Omara Abdela Fattaha kalendarz trzech religii jest bardzo mocnym sygnałem tego, że przedstawiciele różnych religii mogą działać razem, stworzyć coś pięknego i pokazać, że u podnóża tych religii nie ma nic poza miłosierdziem.

Dla przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu Alicji Kobus to realizacja jednego z jej marzeń. - Gdy 20 lat temu odtwarzałam Gminę Żydowską w Poznaniu marzyłam, aby stworzyć dom dla ludzi po Holocauście i a także o działaniach edukacyjnych. Kalendarz przybliża m.in. poszczególne święta żydowskie, ale i święta innych religii. Z tego co robimy w Poznaniu powinni brać przykład włodarze innych miast – powiedziała Alicja Kobus.

POLECAMY:

Zobacz też: Hulajnogi elektryczne podbijają europejskie miasta i... tworzą nowe problemy.

Źródło: Xinhua

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski