Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Teatr Muzyczny za kilka lat przeniesie się do Starej Gazowni?

Joanna Labuda
Modernizacja Teatru Muzycznego to za mało, by wystawiać nowoczesne musicale - mówi Przemysław Kieliszewski
Modernizacja Teatru Muzycznego to za mało, by wystawiać nowoczesne musicale - mówi Przemysław Kieliszewski Waldemar Wylegalski
Wszystko wskazuje na to, że Teatr Muzyczny za kilka lat przeniesie się do Starej Gazowni, która od dawna czeka na rewitalizację. Utworzenie na jej terenach kombinatu kulturalnego pozwoli na pozyskanie dotacji unijnych.

- Możliwości finansowe miasta nie pozwalają na rewitalizację terenów Starej Gazowni - mówił podczas posiedzenia Komisji Rewitalizacji Grzegorz Kamiński z Biura Koordynacji Projektów Urzędu Miasta. Utworzenie kombinatu kulturalnego z nową siedzibą teatru jest natomiast szansą na zdobycie dofinansowania z zewnątrz.

Teatr Muzyczny od kilkudziesięciu lat wynajmuje pomieszczenia przy ul. Niezłomnych. Przeprowadzka do Starej Gazowni byłaby szansą na zbudowanie nowoczesnej, komfortowej i niezależnej siedziby. Poznański teatr jest instytucją, która stale przygotowuje się do wystawiania nowoczesnych produkcji musicalowych. Ten gatunek wymaga najbardziej zaawansowanej technologii.

Zobacz też: Olimpia jest balastem i szansą dla Teatru Muzycznego [ZDJĘCIA]

- Próbą zmierzenia się z tym wyzwaniem jest premiera musicalu "Jekyll & Hyde". Ograniczenia techniczne w Domu Żołnierza zostały doraźnie przekroczone przez modernizację ciągów scenicznych, wymianę nagłośnienia i doposażenie oświetlenia - tłumaczy Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego. Poznań zasługuje na nowoczesny teatr muzyczny - dodaje.

Pomysłów na nową siedzibę dla teatru było wiele. Niestety, budynki nie były dostosowane do potrzeb instytucji.

- Obecnie wraz z Urzędem Miasta koncentrujemy się nad zbadaniem możliwości zlokalizowania teatru na terenie Starej Gazowni w oparciu o budynek Stacji Filtrów - wyjaśnia Przemysław Kieliszewski. Jak zauważa dyrektor teatru, jest to wyzwanie dla miasta, bo zakłada rewitalizację całej dzielnicy.

W Starej Gazowni za kilka lat miałby powstać kombinat kulturalny. Władze teatru zapewniają, że są otwarte na każdą formę konstruktywnej współpracy.

- Inwestycja wyniesie z pewnością ponad 100 mln zł - dodaje dyrektor dawnej Państwowej Operetki Poznańskiej. Projekt może zostać zrealizowany w latach 2020-2021.

Teatr Muzyczny w Poznaniu działa od 1956 roku. Do 1973 roku nosił nazwę Państwowej Operetki Poznańskiej.
Działalność artystyczna instytucji zapoczątkowało wystawnie sztuki Pála Abraháma "Wiktoria i jej huzar". Inicjatorem jej utworzenia i głównym reżyserem był Zbigniew Szczerbowski, który w ciągu roku skompletował cały zespół artystyczny. Z końcem roku 1972/1973 dyrektorem został Henryk Olszewski. Przez jego zamiłowanie do komedii muzycznych zmienioną nazwę na Teatr Muzyczny. Zgodnie z jego planem, tekst miał stać się równorzędnym partnerem dla muzyki. Od 2013 roku funkcję dyrektora teatru pełni Przemysław Kieliszewski, który - podobnie jak wszyscy jego poprzednicy - zabiega o nową siedzibę. Pomysł z kinem Olimpia okazał się niewypałem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski