Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Szkoła na Golęcinie ma już 70 lat! W sobotę wielkie świętowanie [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Szkoła na Golęcinie ma już 70 lat!
Szkoła na Golęcinie ma już 70 lat! Anna Jarmuż
Do tej pory mury szkoły na Golęcinie opuściło około 10,8 tysiąca absolwentów. W sobotę wielu z nich świętować będzie jej uroczysty jubileusz.

- Szkoła się rozwija, mamy coraz więcej uczniów - mówi Andrzej Kabaciński, dyrektor poznańskiego Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu, które w sobotę będzie świętować jubileusz 70-lecia. Dziś działa tam kilka kierunków - technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, agrobiznesu, weterynarii oraz odnawialnych źródeł energii. Dwa ostatnie opuścili w czerwcu pierwsi absolwenci.

- Kiedy powoływaliśmy do życia niektóre z nich, nie mieliśmy dobrze wyposażonych pracowni. Brakowało fachowców, którzy mogliby uczyć przedmiotów zawodowych. Biblioteka była bardzo skromna. Dziś wszystko wygląda zupełnie inaczej - mówi Andrzej Kabaciński.

Jak podkreśla, przez lata szkoła bardzo się zmieniła - nie tylko wizualnie. - Ciągle musimy poszukiwać nowych rozwiązań. Dziś nikt nie naprawia ciągnika za pomocą młotka. Wszystko jest skomputeryzowane. Maszyny rolnicze wyglądają zupełnie inaczej. Musieliśmy się przestawić, zmienić program nauczania - tłumaczy dyrektor TIŚiA.

Trochę historii...
Pierwsi uczniowie, którzy pojawili się na Golęcinie, rozpoczynali naukę w Centralnej Szkole Techniki Traktorowej. Miejsce nie było przypadkowe. Po wojnie, ciągniki i maszyny rolnicze z całej Wielkopolski gromadzono właśnie w Poznaniu. Szkoła na Golęcinie się rozwijała. Powstawały nowe kierunki. W 1973 r. pojawiły się tam dziewczyny.

ZOBACZ TAKŻE
Szkoła publiczna czy prywatna? Wzrasta zainteresowanie szkołami niepublicznymi:

Źródło: Dzień Dobry TVN

- Rozpoczęcie roku szkolnego to było doprawdy dziwne przeżycie, ponad 600 chłopaków i my - 11 dziewczyn. Pamiętam przede wszystkim, że idąc główną alejką słyszałyśmy gwizdy. Wówczas to postanowiłyśmy chodzić do szkoły w spodniach. Oczywiście na początku, a potem… z różnym skutkiem. Zresztą w kolejnych latach przybywały następne dziewczyny, więc uwaga została podzielona - wspomina Teresa Kamińska, jedna z pierwszych dziewcząt, które ukończyły szkołę na Golęcinie (w publikacji wydanej z okazji jubileuszu).

Przez lata placówka działała jako Zespół Szkół Rolniczych, a potem Zespół Szkół Technicznych. Obecną nazwę szkoła nosi od 2012 r. W 2013 r. przejął ją Uniwersytet Przyrodniczy.

Plany i marzenia
Absolwenci szkoły w sobotę będą wspominać szkolne lata. Uroczystość jubileuszu rozpocznie się o godz. 9.30 mszą św. O godz. 11 goście spotkają się w szkole.

- Lista życzeń urodzinowych jest długa. Nadal jest wiele do zrobienia, jeśli chodzi i modernizacje i remonty. Chciałbym rozwijać nowe kierunki i aby w szkole powstało liceum przyrodnicze - wylicza A. Kabaciński.

Jedno marzenie spełni się już niedługo. W przyszłym roku placówka zmieni nazwę na Zespół Szkół Przyrodniczych.

- Dzisiejsza nazwa nie jest adekwatna do naszej obecnej działalności. Cieszę się, że senat uczelni podjął taką decyzję - mówi Andrzej Kabaciński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski