Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Święto Bamberskie w sobotę. Początek przy figurze Bamberki na Starym Rynku

Marek Zaradniak
Kobiety z kwiatami na głowach to Bamberki, potomkinie osadników z Bawarii. Zdjęcie ze święta w 2011 roku
Kobiety z kwiatami na głowach to Bamberki, potomkinie osadników z Bawarii. Zdjęcie ze święta w 2011 roku Fot. Marek Zakrzewski
Młode Bamberki na głowach noszą kornety zdobione kwiatami. W Poznaniu zobaczymy je znów w sobotę podczas obchodów kolejnego Święta Bamberskiego.

Te piękne dziewczyny z kwiatami na głowach to Bamberki, potomkinie osadników z Bawarii. O ich tradycjach i zwyczajach przypomni sobotnie Święto Bamberskie.

Głowę każdej Bamberki zdobią kornety. Ich podstawę stanowi tekturowo-druciany stelaż indywidualnie dopasowany do głowy. Zdobią je kwiaty. Mogą one być suszone lub wykonane z papieru albo materiału. Drobne kwiaty znajdują się przy krawędzi dookoła twarzy, a większe powyżej.

Dziewczyny w kornetach zobaczymy już w sobotę na poznańskim Starym Rynku przy figurce Bamberki podczas obchodów Święta Bamberskiego. Rozpocznie się ono o godzinie 12.15. Tak jak co roku odczytany zostanie historyczny kontrakt zawarty przed laty przez władze Poznania z przybyłymi osadnikami. Odbędą się konkursy: gwary poznańskiej oraz adresowany do dzieci rysunkowy.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Po raz pierwszy pokazany zostanie sztandar Towarzystwa Bambrów Poznańskich. Odznaką "Złotej Bamberki" uhonorowana zostanie Katarzyna Wargin z Bambergu, która od 15 lat wspiera działalność Towarzystwa Bambrów Poznańskich. Kto zgłodnieje, będzie mógł posilić się tradycyjnymi daniami kuchni bamberskiej. Będą pyrki z gzikiem i bamberskie chleby.

Od godziny 14 zwiedzać będzie można Muzeum Bambrów Poznańskich mieszczące się przy ulicy Mostowej 7/9, do którego wstęp będzie wolny.

Bambrzy przybyli do Poznania i okolic 293 lata temu, 1 sierpnia 1719 na zaproszenie ówczesnych władz miasta, aby zasiedlić wsie wokół Poznania zniszczone podczas wojny północnej i epidemii cholery. Zamieszkali najpierw w Luboniu, potem na Boninie, Górczynie, Jeżycach, Ratajach i Wildzie. A ponieważ byli katolikami, szybko zasymilowali się z miejscową ludnością i dziś uważa się, że w co czwartym mieszkańcu Poznania płynie bamberska krew.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski